"Westinghouse to jedyny słuszny wybór". Rudyszyn o budowie elektrowni atomowej w Polsce

- Terminy są bardzo ambitne. Jeśli je jednak podano, to te informacje zostały zweryfikowane. Westinghouse to potężny koncern, nie bardzo może sobie pozwolić na ryzyko wizerunkowe związane z opóźnieniem inwestycji - tłumaczył w Polskim Radiu 24 ekspert Instytutu Jagiellońskiego Piotr Rudyszyn.

2022-10-29, 11:30

"Westinghouse to jedyny słuszny wybór". Rudyszyn o budowie elektrowni atomowej w Polsce
Rudyszyn: Westinghouse jest światowym liderem, to znany i wielki gracz w energetyce. Foto: Shutterstock.com/Christian Schwier

Posłuchaj

Piotr Rudyszyn gościem Błażeja Prośniewskiego (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Szefowa Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm odniosła się na Twitterze do informacji, że Polska wybierze rząd USA i Westinghouse do pierwszej części projektu nuklearnego. "To ogromny krok we wzmacnianiu naszych relacji" - napisała. Wcześniej decyzję w tej sprawie ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie jest zaskoczony tą decyzją i dobrze ją ocenia. - Westinghouse jest światowym liderem, to znany i wielki gracz w energetyce. Amerykanie są naszym kluczowym partnerem nie tylko na tym rynku. Doceniają nas jako partnera w związku z wojną na Ukrainie. To jedyny słuszny wybór - powiedział Piotr Rudyszyn.

Koreańczycy pozostają w grze

Nie jest jednak wykluczone, że Koreańczycy wybudują drugą elektrownię atomową w Polsce. - Nawet tak wielka firma jak Westinghouse nie jest w stanie zbudować naraz kilku elektrowni atomowych. Stąd rozmowy z Koreą Południową. Odbudowujemy relacje nawiązane jeszcze na początku lat 90. XX wieku. Koreańczycy mają przed sobą jednak trochę pracy z wykazaniem zdolności realizacji inwestycji. Z Koreańczykami współpracujemy też na rynku zbrojeniowym, co wbrew pozorom jest też powiązane z energetyką - tłumaczył ekspert. 

Terminy

Pierwszy reaktor atomowy w Polsce ma zostać uruchomiony w 2033 roku. - Terminy są bardzo ambitne. Jeśli je jednak podano, to te informacje zostały zweryfikowane. Westinghouse to potężny koncern, nie bardzo może sobie pozwolić na ryzyko wizerunkowe związane z opóźnieniem inwestycji. Terminy zostaną zachowane, choć po drodze wszystko może się wydarzyć. Trzeba będzie się też zastanowić nad uproszczeniami w naszym prawie, aby nie doprowadzać do przeciągania postępowań przy tego typu inwestycjach. Elektrownie atomowe przyczyniają się też do ochrony środowiska, bo eliminują emisję CO2, podchodzącą z węgla i innych kopalin. Podobnie jest z OZE. Na pewno można to ułatwić - podsumował Rudyszyn.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Rudyszyn gościem Błażeja Prośniewskiego (Temat dnia/Gość PR24) 22:54
+
Dodaj do playlisty

 

W październiku 2020 r. zawarta została polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. Ostatnim elementem tej umowy jest podjęcie decyzji, czy polski rząd przyjmie końcowy raport strony amerykańskiej ws. budowy elektrowni jądrowej. Amerykanie mieli 18 miesięcy na przygotowanie odpowiednich dokumentów i oferty.

Zobacz także:

W połowie września br. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes Westinghouse Polska przekazali "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej". Jak informowało wówczas MKiŚ, raport "jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych na amerykańskiej technologii".

Oprócz Amerykanów swoje oferty dot. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) i Koreańczycy (KHNP). 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: Piotr Rudyszyn (ekspert Instytutu Jagiellońskiego)

Data emisji: 29.10.2022

Godzina: 10.33

REKLAMA

PR24/pp/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej