more_horiz

"Jestem za, a nawet przeciw". Marek Król o postawie opozycji ws. reparacji od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 15:21
- Moim zdaniem opozycja w sprawie reparacji wojennych, których Polska domaga się od Niemiec wysyła sprzeczne sygnały - komentował w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. Jego zdaniem to postawa w stylu Wałęsy "jestem za, a nawet przeciw". Odniósł się tym samym do ostatniej wypowiedzi Bartosza Arłukowicza, który stwierdził, że kwestia reparacji jest "propagandowym teatrem PiS".
Marek Król o postawie opozycji ws. reparacji wojennych od Niemiec: wysyła sprzeczne sygnały
Marek Król o postawie opozycji ws. reparacji wojennych od Niemiec: wysyła sprzeczne sygnałyFoto: PR24/MR

W sprawie reparacji wojennych ze strony polityków opozycji od kilku tygodni można usłyszeć zarówno komentarze popierające inicjatywę, jak i ją krytykujące. W ostatnich dniach w mocnych słowach wypowiedział się Bartosz Arłukowicz na antenie Polsat News. Stwierdził, że kwestia reparacji wojennych to "propagandowy teatr PiS". W jego ocenie rządzący "to tchórze", bo nie mieli odwagi w oficjalnej nocie dyplomatycznej skierowanej do Niemiec użyć słowa "reparacje". Dodał, że "ludzie mają realne problemy" i wymienił przy tym emerytów, którzy codziennie w aptekach wydają olbrzymie pieniądze na leki.

- Postawa opozycji jest taka w stylu Wałęsy "jestem za, a nawet przeciw" - skomentował Marek Król. Zwrócił uwagę na to, że politycy tego ugrupowania są "mocno związani z niemiecką dominacją w Europie i nie chcą zrobić nic, żeby wejść w jakikolwiek konflikt z naszym zachodnim sąsiadem".

Opozycja na różne sposoby próbuje zbojkotować tę inicjatywę (przyp.red. reparacji wojennych). Najbardziej żałosną wypowiedzią była ta Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że "sprawa jest zamknięta, bo tak twierdzą Niemcy", no więc Schetyna chyba powinien zastanowić się czy nie zmienić opcji narodowej - zaznaczył Król.

Arkadiusz Mularczyk nowym wiceministrem spraw zagranicznych

Premier Mateusz Morawiecki powołał Arkadiusza Mularczyka na urząd wiceministra spraw zagranicznych - poinformował we wpisie na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. 

"Dzisiaj (sobota) spotkanie dotyczące realizacji zadań związanych z obowiązkami pełnomocnika rządu do spraw odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945" - przekazał rzecznik, dołączając zdjęcie z rozmów premiera i Arkadiusza Mularczyka.

Z wpisu wynika zatem, że Arkadiusz Mularczyk, który jest autorem raportu o stratach wojennych, zaprezentowanego 1 września, został także pełnomocnikiem do spraw odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

- Myślę, że w resorcie spraw zagranicznych pan Mularczyk będzie kontynuował swoją pracę, co jest dobrym potwierdzeniem konsekwencji, którą demonstruje obóz rządzący - mówił Marek Król i dodał, że wybór Mularczyka na takie stanowisko "to na pewno niedobra informacja dla wszystkich, którzy chcieliby >>rozwodnić<< kwestię reparacji, albo tak jak minister spraw zagranicznych Niemiec sądzić, że ta sprawa jest zamknięta".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
21:46 PR24_mp3 2022_10_30-13-06-01.mp3 Marek Król o postawie opozycji ws. reparacji wojennych od Niemiec (Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Marek Król (publicysta)

Data emisji: 30.10.2022

Godzina: 13:06 

PR24

asp

Zobacz także

Zobacz także