more_horiz

"Wsłuchani w słowa Jezusa". O. Wójtowicz o żywotach wielkich świętych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 14:00
- Święci przeżywali swoje życie w Bożej obecności, Bóg był przy nich. To, co pisali oni, co zaświadczyli o nich inni, mówi nam o tym, w jak piękny sposób przeżywali swoje życie - mówił w Polskim radiu 24 o. Marek Wójtowicz, jezuita.
Odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, ale w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada dla katolika najważniejsze jest uczestnictwo w mszy świętej  powiedział PAP bp Wiesław Śmigiel.
Odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, ale w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada dla katolika najważniejsze jest uczestnictwo w mszy świętej – powiedział PAP bp Wiesław Śmigiel. Foto: l i g h t p o e t/shutterstock

Kto jest pierwszym polskim świętym? Kto najstarszym, a kto najmłodszym? Jak w historii Kościoła wyglądało ogłaszanie świętych i błogosławionych? Dziś święci są wskazywani, jako ci, którzy mogą przykładem swojego życia pomóc nam kierować się w stronę nieba. W audycji sprawdzimy, jak Kościół określał świętość i którzy święci cieszą się szczególnym kultem.

- Od lat zajmuję się życiorysami świętych, poznawanie ich życia to zawsze jest duchowa przygoda, odkrywanie, w jaki sposób stawali się ewangelią, w jaki sposób otwierali się na Boga, w jaki sposób byli wsłuchani w słowa Jezusa. To było dla nich receptą, jak pięknie żyć. Byli ludźmi szczęśliwymi, choć często to męczennicy - mówił o. Marek Wójtowicz, jezuita.

Posłuchaj
23:10 PR24_mp3 2022_11_01-11-35-09.mp3 O. Marek Wójtowicz o znaczeniu uroczystości Wszystkich Świętych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. To radosny dzień, w którym wspomina się oficjalnie uznanych świętych - czyli beatyfikowanych i kanonizowanych - oraz wszystkich wiernych zmarłych, którzy osiągnęli zbawienie. Dzień później, 2 listopada, obchodzony jest Dzień Zaduszny. To czas modlitwy za wszystkich zmarłych, którzy w czyśćcu odpokutowują kary za swoje grzechy.

Audycję przygotowała Naczelna Redakcja Programów Katolickich.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Przemysław Goławski 

Gość: o. Marek Wójtowicz, jezuita

Data emisji: 1.11.2022

Godzina emisji: 11.33

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także