more_horiz

"Każdy z nas może wyprosić niebo". Prezes Fundacji Aniołów Miłosierdzia o możliwości uzyskania odpustu za zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 14:33
- Kościół jest tak hojny, że rozdaje klucze każdemu, kto jest włączony do wspólnoty przez chrzest i inne sakramenty. Idąc na cmentarz przez najbliższe dni, każdy z nas może wyprosić niebo tym, którzy właśnie umierają lub są w czyśćcu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Fundacji Aniołów Miłosierdzia Grzegorz Kiciński.
Każdy z nas może wyprosić niebo. Grzegorz Kiciński o możliwości uzyskania odpustu za zmarłych
"Każdy z nas może wyprosić niebo". Grzegorz Kiciński o możliwości uzyskania odpustu za zmarłychFoto: Joanna Dorota/Shutterstock

Cierpliwe przeprowadzenie przez śmierć z nadzieją na ponowne spotkanie - to zajęcie godne aniołów, ale i ludzi którzy podejmują ich rolę. Od lat zajmuje się tym Fundacja Aniołów Miłosierdzia, wspierająca funkcjonowanie hospicjów założonych na Litwie przez polską zakonnicę - siostrę Michaelę Rak.

Grzegorz Kiciński, prezes Fundacji, opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, czego o niebie nauczyło go patrzenie na śmierć. Jak wskazał, podczas uroczystości Wszystkich Świętych "każdy człowiek chodzi we własnym szaliku owijającym się wokół myśli". - Na pewno tego dnia towarzyszy nam trochę smutku, ale on da się przeplatać różnymi nitkami wspomnień, a także nadziei. Dla mnie to jest właśnie dzień nadziei - powiedział.

Uroczystość Wszystkich Świętych. Można uzyskać odpust zupełny

Przypomniał także o możliwości uzyskania odpustu zupełnego za dusze w czyśćcu cierpiące. Oznacza to darowanie ich kar doczesnych za grzechy, których wina została już odpuszczona. - Kościół jest tak hojny, że rozdaje klucze każdemu, kto jest włączony do wspólnoty przez chrzest i inne sakramenty. Idąc na spacer na cmentarz przez najbliższe dni, każdy z nas może wyprosić niebo tym, którzy właśnie umierają lub są w czyśćcu - zaznaczył.

Gość audycji wskazał ponadto, że dobrze jest myśleć o sprawach związanych ze śmiercią w sposób jasny i korzystając z nadziei. Odwołał się tym samym do słów św. Pawła, który powiedział, że "w nadziei już jesteśmy zbawieni". - To piękne zdanie. Ale też dużo mówi o tym, jak łatwo odebrać zbawienie - wystarczy pozbawić nas nadziei - podkreślił.

Czytaj także:

Audycję przygotowała Naczelna Redakcja Programów Katolickich.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:04 PR24_mp3 2022_11_01-13-35-24.mp3 Grzegorz Kiciński o możliwości uzyskania odpustu zupełnego ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Małgorzata Bartas-Witan

Gość: Grzegorz Kiciński (prezes Fundacji Aniołów Miłosierdzia)

Data emisji: 1.11.2022 r.

Godzina: 13.35

ng

Zobacz także

Zobacz także