more_horiz

Reparacje od Niemiec. Prof. Szewczak: ofensywa medialna Polski nie powinna słabnąć

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 15:55
- Działania podejmowane przez Polskę muszą uzyskać dobry odzew w opinii publicznej innych państw, wtedy łatwiej będzie uzyskać roszczenia od Niemiec - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Szewczak, europeista (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Śmierć 5,2 mln obywateli Polski spowodowała utratę PKB w wysokości ponad 4 bln zł
Śmierć 5,2 mln obywateli Polski spowodowała utratę PKB w wysokości ponad 4 bln zł Foto: NAC/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa

Rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina opublikował na stronach resortu komunikat dotyczący noty skierowanej 3 października do MSZ Republiki Federalnej Niemiec, ws. odszkodowań za straty wyrządzone Polsce przez Niemcy w trakcie II wojny światowej.

Według komunikatu Polska domaga się od Niemiec odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowych działań mających na celu zwrot zagrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech.

Podczas spotkania z mieszkańcami Olsztyna prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział - nawiązując do sprawy reparacji wojennych od Niemiec - że trzeba konsekwentnie pokazywać skalę zniszczeń i niemieckich zbrodni w Polsce podczas II wojny światowej.

Prof. Marcin Szewczak komentował wysiłki podjęte przez polski rząd w tej sprawie. - Działania rozpoczęte przez Polskę odbiły się echem na całym świecie, ofensywa medialna, która była przygotowana przez polski rząd, nie powinna być osłabiana. Wiele państw czy społeczeństw nie do końca wie, jakie straty poniosła Polska z winy Niemiec, a praktycznie nikt nie wie o tym, że za te krzywdy strona niemiecka nigdy nie zapłaciła - podkreślił.

- To dążenie do uzyskania rekompensaty jest także działaniem w stronę doprowadzenia do sprawiedliwości dziejowej. Pytanie, gdzie dziś znajdowałyby się Polska, gdyby nie okres II wojny światowej - prawdopodobnie bylibyśmy jedną z rozwijających się potęg europejskich, a nawet światowych. Druga wojna światowa wszystko zmieniła, mało tego, wepchnęła nas na 50 lat w objęcia komunizmu, który doprowadził do znacznych zniszczeń - dodał gość audycji.

Posłuchaj
21:10 PR24_mp3 2022_11_06-15-07-46.mp3 Prof. Marcin Szewczak o odszkodowaniach od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj więcej:

W nocie MSZ wezwano także państwo niemieckie do uregulowania "należności wynikających z rabunkowej działalności" Kas Kredytowych Rzeszy - instytucji działającej na okupowanych ziemiach, biorącej udział w finansowaniu wojny prowadzonej przez Niemcy - oraz Banku Emisyjnego w Polsce - instytucji emitującej pieniądz w Generalnym Gubernatorstwie. Wezwano także do zwrócenia zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych.

Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, która rozmawiała na ten temat w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem, powiedziała, że z punktu widzenia rządu federalnego kwestia reperacji wojennych dla Polski jest zamknięta.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Marcin Szewczak

Data emisji: 06.11.2022

Godzina emisji: 15.07

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także