Film "Prorok". Michał Kondrat: opowiadamy historię prymasa Wyszyńskiego jako polityka, którym musiał zostać
- Prymas Stefan Wyszyński rozmawiał z Władysławem Gomułką jak wytrwany polityk, przejrzał grę I Sekretarza, był bardzo w tym sprytny i charyzmatyczny - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kondrat, reżyser filmu "Prorok".
2022-11-11, 14:11
"Prorok" to film fabularny o Kardynale Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. Film jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, którego dotychczasowe dokumenty fabularyzowane zdobyły uznanie widzów na całym świecie.
- Po drugiej wojnie światowej niestety Moskwa w jakiś sposób okupowała Polskę. Film opowiada historię Prymasa, który wychodzi z Komańczy po trzech latach, a nasz film to era Gomułki czyli lata od 1956 do 1970 roku, gdy I Sekretarz zaprasza Prymasa Wyszyńskiego do rozmów chcąc, by Kościół poparł wybory. Było to zwykłe mydlenie oczu, komuniści chcieli bowiem stworzyć wrażenie iż wszystko zmienia się na lepsze - powiedział Michał Kondrat.
"Wyszyński jak wytrawny polityk"
"Prorok" opowiada historię prymasa, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka. Film ukaże szerszej publiczności ciekawe wątki z życia Kardynała na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Pokaże nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż jego przeciwnicy.
- Prymas Wyszyński rozmawiał z Gomułką jak wytrwany polityk, przejrzał grę I Sekretarza, był bardzo w tym sprytny, miał bardzo dużo siły i charyzmy, można nawet powiedzieć, że po wyjściu z Komańczy stał się nieformalnym liderem narodu polskiego. W filmie opowiadamy jego historię jako polityka, którym musiał zostać choć nigdy nie chciał nim być, a piękne jest to, że nigdy nie zatracił swoich wartości, to prawdziwy mąż stanu - powiedział reżyser.
REKLAMA
Wszystkie gabinetowe dialogi Prymasa z Gomułką i Cyrankiewiczem oparte są na stenogramach sporządzonych przez SB dzięki zainstalowanym podsłuchom. Rząd wszelkimi metodami próbuje zniszczyć Prymasa wraz z jego wiernymi, dążąc do całkowitej ateizacji kraju. W tym celu rozpoczyna akcję o kryptonimie "Prorok", zrzeszającą setki agentów, którzy będą śledzić każdy krok Prymasa. Niezachwiana wiara i konsekwentna postawa duchownego-społecznika-stratega, a także propagowanie przez niego wolności, godności jednostki i miłości stają się prologiem do upadku komunizmu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Michał Kondrat (reżyser filmu "Prorok")
REKLAMA
Data emisji: 11.11.2022
Godzina: 13:14
Polecane
REKLAMA