more_horiz

Jakby wyglądało wsparcie dla Ukrainy, gdyby w Polsce rządziła PO? Dr Anusz: analogicznie jak niemieckie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 17:41
- Obawiam się, że polska polityka wobec Ukrainy mogłaby być na swoistym "hamulcu" - mówił w Polskim Radiu dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego).
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Podczas spotkania z mieszkańcami Katowic, Jarosław Kaczyński podkreślił, że stawką najbliższych wyborów parlamentarnych jest przede wszystkim "bezpieczeństwo Polski". - Realizujemy zakupy broni i sprzętu militarnego. PO gdyby doszła do władzy, to nie realizowałaby tego, patrząc na ich zależności międzynarodowe - stwierdził 

W ocenie lidera Zjednoczonej Prawicy, "uchyleniem niebezpieczeństw na przyszłość jest pomoc dla Ukrainy". -Pomagamy jej kierując się empatią w wymiarze "za Waszą i naszą wolność" - dodał. 

Paralelne stanowisko do podejścia Berlina 

Dr Andrzej Anusz został zapytany o to, jak wyglądałaby polityka Polski w kontekście wojny na Ukrainie, gdyby u władzy była koalicja PO-PSL. 

- Mając doświadczenia "historyczne" z czasów rządów Platformy Obywatelskiej i PSL były szczególne relacje tej koalicji z Niemcami. Patrząc na zachowanie Niemiec po agresji rosyjskiej na Ukrainę, to zachowują się bardzo niejednoznacznie. Z jednej strony - werbalnie deklarują poparcie dla narodu ukraińskiego, natomiast w sferze twardych faktów i realnej pomocy (...)  ich wsparcie jest znikome. W związku z tym mogłoby istnieć duże prawdopodobieństwo, że wsparcie rządu PO-PSL dla Ukrainy w obecnym czasie byłoby dużo mniejsze, bo wynikałoby ze swoistego hamulca, który zaciągnęły Niemcy - przyznał politolog.

- Obawiam się, że polska polityka wobec Ukrainy też mogłaby być na swoistym hamulcu - dodał.      

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:23 PR24_mp3 2022_11_19-16-35-33.mp3 Dr Andrzej Anusz komentuje wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Katowicach ("Temat dnia/Gość PR24")

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 16.35

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także