more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS: przed 2015 r. w Polsce panowała nędza. Zmieniliśmy wcześniejszy system

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 14:20
- Przed 2015 r. w Polsce panowała nędza - my zmieniliśmy panujący wcześniej system. Dążymy do sprawiedliwości i zależy nam na rozwoju gmin i powiatów. Prowadzimy politykę zrównoważonego rozwoju, ten region otrzymał 2,5 mld zł - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Katowic.
Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Katowic
Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami KatowicFoto: twitter/@pisorgpl

- Odrzuciliśmy koncepcję liberalizmu, który przypominał koncepcję darwinizmu społecznego, czyli sposobu na gwałtowne przeprowadzenie zmian. Polacy doświadczyli po roku 89. trzech fal bezrobocia - mówił prezes PiS. 

Jarosław Kaczyński przypomniał działania rządu, których celem jest wsparcie polskich rodzin oraz poprawa ich sytuacji. - Przed przejęciem przez nas władzy było wiele patologii w III RP - główną było rabowanie państwa. My zgromadziliśmy ogromne środki, które pozwoliły na przywrócenie godności polskim rodzinom - podkreślił. 

Dodał, że oprócz programów takich jak 500+ rząd zwiększył nakłady na służbę zdrowia: "w tym roku na programy społeczne przekażemy około 80 mld zł. Ale wcześniej uderzano w godność rodzin, strzelano do górników". 

Lider ugrupowania zaznaczył, że jego partia skupia się także na "wykluczeniu komunikacyjnym": "Likwidujemy wykluczenie komunikacyjne, staramy się, aby dostęp do kultury był równy dla wszystkich. Znacząco zwiększyliśmy wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Samorządy otrzymały duże środki z budżetu państwa". 

Bezpieczna transformacja

Prezes PiS, witając się z zebranym mieszkańcami, przypomniał o umowie społecznej zawartej w 2021 r. - Jeżdżę po Polsce i spotykam się z mieszkańcami okręgów senackich. Ale muszę zacząć od tego, co ważne dla Śląska, bo 28 maja 2021 r. została zawarta umowa społeczna, która obejmowała kwestie górnictwa i rozwoju regionu - zaznaczył. 

Jednocześnie poruszył temat transformacji energetycznej, która jego zdaniem powinna przebiegać w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, zwłaszcza wobec regionu, jakim jest Śląsk. - Ustawa o stworzeniu Funduszu Restrukturyzacji Śląska jest już w Sejmie. Podstawa finansowa dla rozwoju tego regionu jest stworzona, co pozwoli na budowanie nowych projektów i inwestycji - powiedział prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Katowic. 

- Górnictwo pozostaje wyzwaniem i czymś bardzo istotnym. My mówimy często o bezpieczeństwie militarnym, ale też energetycznym. Praca i tradycja na Śląsku są czymś, na co możemy patrzeć z dużym optymizmem - dodał. 

Posłuchaj
00:28 Katowice.mp3 Prezes PiS w Katowicach: staramy się wprowadzać zrównoważony rozwój (IAR)

Czytaj także:

IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także