more_horiz

Niemiecka propozycja przekazania Polsce patriotów. Dr Kawęcki: to może być gra polityczna naszego sąsiada

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 16:35
- Politycy niemieccy mówili, że ich propozycja ma służyć również polepszeniu bilateralnych stosunków polsko-niemieckich. Rodzi się wątpliwość: czy zasadniczym elementem była chęć zapewnienia bezpieczeństwa Polsce, czy był to pewien element niemieckiej gry politycznej? - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, politolog i historyk.
Niemcy zaproponowały przekazanie Polsce systemów obrony przeciwlotniczej
Niemcy zaproponowały przekazanie Polsce systemów obrony przeciwlotniczej Foto: Shutterstock / mehmet ali poyraz

Po tym, jak wystrzelony przez ukraińskie wojsko pocisk przypadkowo wylądował w Polsce i zabił dwóch mężczyzn w Przewodowie na Lubelszczyźnie, Niemcy zaproponowały, że przekażą systemy obrony przeciwlotniczej, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

W odpowiedzi wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że sprzęt powinien zostać wysłany na Ukrainę. Niemcy twierdzą jednak, że sprzęt taki może stacjonować wyłącznie w krajach NATO, bo musi być obsługiwany przez niemieckich żołnierzy.

"Nie znamy szczegółów niemieckiej propozycji"

- Rodzi się pytanie, na ile ta oferta była poważna. Pojawiają się wątpliwości - oczywiście w kontekście polityki niemieckiej w szerszym, europejskim wymiarze, ale także w relacjach z Polską: czy rzeczywiście Niemcy poważnie rozważali rozmieszczenie rakiet przeciwlotniczych na terenie Polski? - zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki. 

Jak podkreślił, "nie znamy do końca szczegółów propozycji niemieckiej". - Nie wiemy, kiedy ten system miał zostać skierowany do Polski, jak długo miałby pozostać na naszym terytorium. Nie wiemy też, jak miałoby wyglądać podejmowanie decyzji w zakresie zarządzania tym systemem. Jest wiele pytań: czy rzeczywiście była to propozycja dopracowana, czy też bardziej "hasłowa", żeby nie powiedzieć - propagandowa, mająca przesłonić pewne niemieckie działania. Nie wiemy, czy była omawiana kwestia powiązania tego systemu obrony z polskim systemem. Myślę, że najbliższy czas pozwoli nam na bardziej pogłębiony ogląd sytuacji - stwierdził gość PR24.

Jego zdaniem pozostawienie tego systemu pod niemieckim dowodzeniem mogłoby doprowadzić do "stanu jakiegoś chaosu, zamieszania". - Dlatego szczegółowe pytania o tę kwestię są bardzo istotne. - Bo chcielibyśmy wiedzieć, na ile ta propozycja - nawet jeśli była poważnie rozważana przez Niemcy - zapewniałaby bezpieczeństwo państwa polskiego - powiedział. Według niego "kwestia obsługi jest kluczowa dla oceny tej oferty". 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:52 PR24 2022_11_25-15-43-37.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki o niemieckiej propozycji dla Polski (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Opaliński   

Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog, historyk)

Data emisji: 25.11.2022

Godzina: 14.45

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także