more_horiz

Bilans poszukiwań na "Łączce". Prof. Szwagrzyk: to sukces, ale wciąż nie znamy tożsamości wielu ofiar

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 17:50
- Dziesięć lat poszukiwań i badań możemy określić jako sukces. Miejsce, które było bardziej symboliczne niż rzeczywiste, zostało przebadane metodami naukowymi. Wszystkie znajdujące się tam szczątki więźniów zostały odnalezione, wydobyte i przebadane. Jednak mam pewien niedosyt. Idealnie byłoby, gdyby udało się ustalić tożsamość wszystkich ofiar - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk
Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk Foto: PR24/AK

W niedzielę 20 listopada minęło dziesięć lat, od kiedy specjalny zespół Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął prace poszukiwawcze na terenie kwatery "Ł". W tym miejscu komuniści składali do masowych grobów zamordowanych żołnierzy polskiego podziemia i przeciwników reżimu.

- Możemy powiedzieć, że wszystkie działania na "Łączce" zostały zakończone. Było ich niezwykle dużo. Najczęściej mówimy o trzech etapach poszukiwawczych z 2012, 2013 i 2017 roku. Ale tak naprawdę prace poszukiwawcze różnego rodzaju działy się przez wszystkie te lata. Przebadaliśmy cały obszar dawnego pola więziennego. Przebadaliśmy wszystkie tereny sąsiadujące z powązkowską "Łączką". To ostatnie działanie wykonaliśmy dwa lata temu, kiedy przeprowadziliśmy prace za murem cmentarnym od strony alei Armii Krajowej - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Szczątki odnalezione i przebadane

Jego zdaniem "czas, który upłynął możemy określić jako sukces". - Miejsce, które było bardziej symboliczne niż rzeczywiste, zostało przebadane metodami naukowymi. Wszystkie znajdujące się tam szczątki więźniów zostały odnalezione, wydobyte i przebadane - podkreślił profesor.

Jak zaznaczył, można powiedzieć, że nie ma już żadnych szczątków ofiar komunizmu na "Łączce". - Myślę, że możemy mówić o sukcesie. Te doświadczenia "łączkowe" pozwalają nam tak to określić - stwierdził.

- Jednak mam pewien niedosyt. Ta sytuacja po dziesięciu latach mogłaby być jeszcze lepsza. Idealne byłoby rozwiązanie, w którym nie tylko wszystkie szczątki z "Łączki" zostałyby wydobyte i przebadane, ale też - a kiedyś marzyłem, żeby tak się stało - żebyśmy mieli już poznaną tożsamość, imiona i nazwiska, wszystkich ofiar - podsumował prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:14 PR24 2022_11_26-17-05-52.mp3 prof. Krzysztof Szwagrzyk o poszukiwaniach na "Łączce" (Temat dnia) 

* * *

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzi: Tadeusz Płużański 

Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk (wiceprezes IPN)

Data emisji: 26.11.2022

Godzina emisji: 17.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także