more_horiz

Protesty antycovidowe w Chinach. Hanna Shen: obywatele nie siedzą cicho

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 14:35
Tysiące Chińczyków wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko polityce covidowej tamtejszego rządu. O tym, jaka jest geneza demonstracji, a także jakie nastroje panują aktualnie w Państwie Środka, opowiedziała korespondentka Polskiego Radia na Tajwanie Hanna Shen.
Chińczycy buntują się przeciwko covidowej polityce Pekinu
Chińczycy buntują się przeciwko covidowej polityce PekinuFoto: Liau Chung-ren / Zuma Press / Forum

Jak wynika z relacji i nagrań zamieszczonych w mediach społecznościowych, protesty przeciwko chińskiej polityce "zero covid", surowym restrykcjom oraz lockdownom wybuchły w ostatnich dniach w Pekinie, Szanghaju, Xianie, Nankinie i innych chińskich miastach. "Chcemy wolności" - krzyczeli demonstranci.

- Wydaje mi się, że mamy do czynienia z nową falą protestów - oceniła korespondentka Polskiego Radia na Tajwanie Hanna Shen. Jak dodała, protesty w Chinach nie są czymś tak częstym, jak można by się tego spodziewać po skali tamtejszego reżimu. - Jednak liczby pokazują, że Chińczycy nie siedzą cicho. Jeszcze kilka lat temu był tam nawet prowadzony i publikowany przez rząd spis protestów - wskazała.

Protesty antycovidowe w Chinach

Gość audycji dodała, że aktualne restrykcje covidowe oraz polityka prowadzona przez przywódcę Xi Jinpinga w tym zakresie powodują, że demonstracje stopniowo rozprzestrzeniają się na kolejne miasta.

- Słyszymy, że dołączają do tego uczelnie, studenci i zaczynają pojawiać się tam wyrażenia, które niekoniecznie tylko i wyłącznie mają związek z restrykcjami. Oczywiście mówi się o zniesieniu obostrzeń, daniu Chińczykom szans na wyjście na ulice i prowadzenie normalnego życia. Ale kiedy już pojawi się hasło "wolność" lub "zwycięstwo wolności", to do tego dołączają także inne hasła - nawiązujące między innymi do dymisji Komunistycznej Partii Chin czy też samego Xi Jinpinga. To już nie jest tylko i wyłącznie kwestia niezadowolenia Chińczyków z polityki antycovidowej - podkreśliła.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
21:28 PR24_mp3 2022_11_27-13-35-16.mp3 Hanna Shen o protestach przeciwko lockdownom covidowym w Chinach ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

 

***

Audycja"Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Hanna Shen (korespondentka Polskiego Radia na Tajwanie)

Data emisji: 27.11.2022 r.

Godzina: 13.33

ng//PAP//IAR/ kor

Zobacz także

Zobacz także