more_horiz

"Nigdy się nie dowiemy, jaka jest prawda". Tesławski o przyczynach śmierci Uładzimira Makieja

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 21:48
- Moim zdaniem nie ma szans, byśmy kiedykolwiek dowiedzieli się jak to naprawdę wyglądało. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy na Białorusi i w Rosji doszłoby do jakiejś gruntownej zmiany - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Bartosz Tesławski, odnosząc się do informacji o śmierci ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja.
Nie żyje białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej
Nie żyje białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir MakiejFoto: Volha Shukaila / Zuma Press / Forum

W sobotę media poinformowały o nagłej śmierci ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja. Państwowa agencja BiełTA powołała się na rzecznika MSZ Anatola Hłaza, który w jednej z wypowiedzi wskazał, że "jeszcze w piątek Uładzimir Makiej omawiał robocze plany na tydzień" i nic nie zapowiadało jego śmierci.

- Moim zdaniem nie ma szans na to, byśmy kiedykolwiek dowiedzieli się jak to naprawdę wyglądało. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy zarówno na Białorusi, jak i w Rosji, doszłoby do jakiejś gruntownej zmiany, która doprowadziłaby do tego, że jakieś ewentualne tajne archiwa mogłyby zostać odtajnione. Ale szczerze mówiąc, bardzo w to wątpię - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Bartosz Tesławski.

Nie żyje białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej

Jak dodał, na chwilę obecną nie ma żadnej oficjalnej wersji mówiącej o przyczynie śmierci polityka, ponieważ strona białoruska nie podała publicznie takiej informacji. Nieoficjalnie media wskazują na zawał, jednak - jak powiedział gość audycji - osoby, które zajmują się Europą Wschodnią "dość zgodnie stwierdzają, że zawał to najczęstsza przyczyna, która kryje za sobą nie tylko faktyczny zawał, ale także sytuację, w której ktoś komuś »pomaga« rozstać się z tym światem".

Ekspert zaznaczył ponadto, że w polskich mediach pojawiają się informacje, że za śmiercią Uładzimira Makieja mogli stać Rosjanie, białoruscy siłowicy, z którymi denat miał na pieńku lub nawet sam Aleksander Łukaszenka, który mógł być przez kogoś zmuszony do tego, by pozbyć się swojego polityka.

- Z kolei strona rosyjska zaprezentowała "dowody" na to, że rzekomo za zabójstwem ministra spraw zagranicznych Białorusi stoją Polacy. W związku z tym możliwości jest mnóstwo, ale nigdy się nie dowiemy tego, jaka jest prawda - skomentował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:30 PR24_mp3 2022_11_28-20-34-49.mp3 Bartosz Tesławski o możliwych przyczynach śmierci Uładzimira Makieja ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Bartosz Tesławski (nawschodzie.eu)

Data emisji: 28.11.2022 r.

Godzina emisji: 20.33

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także