more_horiz

"Chodziło o to, żeby Ukraina możliwe szybko została pokonana". Prof. Grochmalski o "niemieckiej grze"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 12:01
W Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej odniósł się m.in. do interesów energetycznych jakie Niemcy, mimo wojny na Ukrainie, od lat prowadzą z Rosją. W opinii eksperta dla Berlina "optymalnym rozwiązaniem była szybka porażka Ukrainy".
Prof. Piotr Grochmalski:  mimo wojny na Ukrainie Niemcy wciąż prowadzą z Rosją interesy
Prof. Piotr Grochmalski: mimo wojny na Ukrainie Niemcy wciąż prowadzą z Rosją interesyFoto: Shutterstock.com/Roman Babakin

Wojna na Ukrainie jeszcze bardziej pokazała, jak bardzo Niemcy są uzależnione od Rosji. Cała polityka Angeli Merkel skierowana była na współpracę z Kremlem.

- Zanim Olaf Scholz został kanclerzem Niemiec, był również bardzo prorosyjskim politykiem. Mówił, że "kluczowym partnerem Niemiec jest Rosja" - zwrócił uwagę prof. Piotr Grochmalski. Przypomniał, że "w 2007-2008 roku Angela Merkel w sposób porażający sprzeciwiła się wejściu Ukrainy i Gruzji do NATO".

Wojna na Ukrainie nie przecięła interesów Niemców z Rosją. Przykładem, jak stwierdził profesor, może być choćby największy niemiecki producent gazu i ropy naftowej Wintershall Dea, który, jak ujawniły media, wspiera rosyjski przemysł zbrojeniowy. Ten sam koncern zresztą najpierw "utopił miliony euro w projekt Nord Stream 2, a kiedy wydawało się, że projekt zostanie zamknięty, domagał się zwrotu poniesionych nakładów pieniężnych".

- Niemcy grały na to, żeby Ukraina możliwe szybko została pokonana. Dla Berlina optymalnym rozwiązaniem była szybka porażka Ukrainy - zaznaczył profesor.

Kontakty Tuska z Rosją i Niemcami

W audycji zwrócono też uwagę na próby uzależnienia Polski od Rosji. Na to z kolei była nakierowana polityka rządu Donalda Tuska. Można przy tym wymienić choćby plany jego rządu dot. podpisania umowy z rosyjskim Gazpromem aż do 2037 r. albo zw. z elektroenergetyką, czyli realizację projektu budowy linii elektroenergetycznej łączącej obwód kaliningradzki z Polską.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
24:37 PR24_mp3 2022_11_29-09-33-35.mp3 Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej) o interesach Niemiec i Rosji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 29.11.2022 r.

Godzina emisji: 09.33

pr24

asp/kor

Zobacz także

Zobacz także