more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki punktuje Tuska. Pięć pytań do PO ws. energetyki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 13:13
- Donald Tusk równa się Angela Merkel, dlatego i on jest odpowiedzialny za to ogromne nieszczęście, które spotkało Europę. Polityka energetyczna PO uzależniła nas od fatalnej polityki niemiecko-rosyjskiej - ocenił premier Mateusz Morawiecki.
Premier: Donald Tusk równa się Angela Merkel związku z tym i on jest odpowiedzialny za to ogromne nieszczęście, które spotkało Europę
Premier: Donald Tusk równa się Angela Merkel związku z tym i on jest odpowiedzialny za to ogromne nieszczęście, które spotkało EuropęFoto: PAP/Mateusz Marek, PAP/Albert Zawada

Szef polskiego rządu udaje się do Koszyc na pierwsze spotkanie premierów państw V4 - tworzonej przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry - pod przewodnictwem Słowacji. Przed wylotem podczas konferencji prasowej premier powiedział, że jednymi z głównych tematów rozmów będą kwestie bezpieczeństwa w regionie i energetyka.

Odnosząc się do tej ostatniej tematyki, podkreślił, że w czwartek odbędzie się konwencja programowa Platformy Obywatelskiej poświęcona klimatowi, ochronie środowiska i energetyce.

"I on jest odpowiedzialny za to ogromne nieszczęście"

- Przede wszystkim (szef PO) Donald Tusk to to samo co (była kanclerz Niemiec) Angela Merkel. Pani Merkel ściągnęła na Europę Środkową ogromne nieszczęście w postaci swojej polityki gazowej, energetycznej i współpracy z Rosją. Donald Tusk równa się Angela Merkel w związku z tym i on jest odpowiedzialny za to ogromne nieszczęście, które spotkało Europę - mówi premier.

Zaznaczył przy tym, że Platformie Obywatelskiej należy zadać kilka podstawowych pytań ws. energetyki. - Dlaczego zarzucili projekt gazociągu bałtyckiego, ten projekt, który uniezależnia nas od gazu rosyjskiego? Dlaczego chcieli podpisać umowę z Gazpromem do 2037 r.? [...] Dlaczego przez 8 lat swoich rządów, poza powołaniem spółki, nie zrobili nic istotnego, żeby podpisać umowy na budowę elektrowni atomowej? Dlaczego w ich czasach zainstalowano nieco powyżej 5,5 GW w odnawialnych źródłach energii? Dlaczego, jak mieli problemy ze smogiem, to zmieniali normy po to, aby pomiary im się zgadzały? - pytał premier.

Nieudolność i niesamodzielność

Wyraził przy tym wątpliwość, czy była to nieudolność, czy niesamodzielność. - Ja uważam, że było to jedno i drugie. To polityka PO w zakresie energii. To polityka, która nas uzależniała od koszmarnej, fatalnej polityki niemiecko-rosyjskiej, która pozwoliła Putinowi na coraz głębsze uzależnianie Europy od, niby niskich na początku, cen gazu - powiedział Morawiecki.

Jego zdaniem, "PO tak dbała o bezpieczeństwo energetyczne Polaków, jak lis dba o bezpieczeństwo kur w kurniku". - Ich polityka była brutalna, mocna wobec górników, do których strzelali, których zmuszali do jak najszybszego zamykania kopalni. A jednocześnie potulna i łagodna wobec Władimira Putina - mówił premier.

Szczyt w Koszycach

Głównym tematem zapowiedzianych na czwartek rozmów premierów V4 ma być wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne oraz migracja. Szczyt w Koszycach będzie pierwszym na tym szczeblu spotkaniem w ramach słowackiej prezydencji V4, która trwa od początku lipca tego roku. Czeskie media przypomniały, że na Słowacji zaplanowano także spotkanie przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej, które zostało odwołane, ponieważ liderzy czeskiego Senatu i Izby Poselskiej zapowiedzieli bojkot posiedzenia z uwagi na stanowisko Węgier wobec Rosji prowadzącej wojnę na Ukrainie.

Czytaj także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także