more_horiz

Jan Pietrzak o pomyśle utworzenia komisji weryfikacyjnej, która zbadałaby politykę energetyczną

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 15:00
- Wydaje mi się, że kryzys, który aktualnie mamy na świecie - a który został wywołany przez naszych nieznośnych sąsiadów Niemców i Rosjan - spowodował, że przyszła pora, żeby przyjrzeć się energetyce. Powołanie komisji, a następnie weryfikacja tego, jak nam poszły sprawy w czasach PRL bis, wymagają spojrzenia całościowego - powiedział w Polskim Radiu 24 satyryk i publicysta Jan Pietrzak.
Jan Pietrzak: kryzys spowodował, że przyszła pora, by przyjrzeć się energetyce
Jan Pietrzak: kryzys spowodował, że przyszła pora, by przyjrzeć się energetyceFoto: PR24

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy w sprawie powołania komisji weryfikacyjnej, która ma zbadać politykę energetyczną prowadzoną przez polskie rządy w latach 2007-2022. Komisja będzie wzorowana na tej, która zajmuje się warszawską reprywatyzacją i ma być quasi-organem administracyjnym. W jej skład wejdzie dziewięć osób powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a przewodniczącego komisji będzie wyznaczał premier.

- To bardzo konieczna i potrzebna sytuacja, kiedy będzie można przejrzeć to, co się działo w czasach PRL bis - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 publicysta i satyryk Jan Pietrzak. Jego zdaniem "w ostatnich latach wiele instytutów zajmuje się czasami Polskiej Republiki Ludowej, a okres nowej niepodległości jest zupełnie pomijany w rozliczeniach całościowych".

Komisja ds. wpływów Rosji w energetyce

- Wydaje mi się, że kryzys, który aktualnie mamy na świecie - a który został wywołany przez naszych nieznośnych sąsiadów Niemców i Rosjan - spowodował, że przyszła pora, żeby przyjrzeć się energetyce. Ponieważ ten obecny kryzys najbardziej ujawnia się w sprawach energetycznych - skomentował.

Jak dodał, powołanie komisji, a następnie weryfikacja tego, przez co przeszła Polska i "jak nam poszły sprawy w czasach PRL bis, wymagają spojrzenia całościowego". - Może nadmiernie upraszczam, ale do 2015 roku trwał dla mnie PRL bis. W mojej opinii Polska niepodległa - między innymi pod względem mentalnym, psychicznym, politycznym i finansowym - istnieje dopiero od 2015 roku - podkreślił gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
21:31 PR24_mp3 2022_12_01-13-36-23.mp3 Jan Pietrzak o pomyśle utworzenia komisji weryfikacyjnej, która zbadałaby politykę energetyczną ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Pietrzak (publicysta, satyryk)

Data emisji: 1.12.2022

Godzina emisji: 13.33

ng//PAP//IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także