more_horiz

Dr Olchowski: spada poparcie Rosjan dla wojny, bo ją przegrywają, a sankcje są coraz dotkliwsze

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 21:15
- W elitach władzy w Rosji rośnie niezadowolenie i jest ono kierowane przeciwko Putinowi i Szojgu, ale daleka jest droga do tego, by doszło do radykalnych zmian - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jakub Olchowski z UMCS. 
Olchowski: spada poparcie Rosjan dla wojny, bo ją przegrywają, a sankcje Zachodu są coraz dotkliwsze
Olchowski: spada poparcie Rosjan dla wojny, bo ją przegrywają, a sankcje Zachodu są coraz dotkliwszeFoto: Konstantin Aksenov/ Shutterstock

Gość PR24 mówił między innymi o pomocy dla Ukrainy, która toczy wojnę z Rosją. Jak wyjaśnił, Amerykanie którzy dużo pomagają temu krajowi, w zasadzie od I wojny światowej uważają, że "Europejczyków trzeba wiecznie chronić i wiecznie im pomagać". Podkreślił, że świat zachodni trochę zapomina, iż obecnie społeczeństwo ukraińskie żyje bez prądu, a w wielu europejskich stolicach widać już dekoracje świąteczne.

"Przetrwać zimę"

- A Rosji właśnie o to chodzi, by przetrwać zimę i wiosną ruszyć znowu, nie liczmy na to, że Rosja uzna swoją porażkę. Bez wątpienia spada poparcie Rosjan dla wojny, ale nie chodzi o to, że nie popierają oni wojny, bo jest ona złem, oni przestają popierać wojnę, bo ją przegrywają, a sankcje Zachodu są wobec ich kraju coraz dotkliwsze. Z drugiej strony, jest grupa nacjonalistyczna, która ma pretensje do Putina o przegrywanie wojny - wyjaśnił dr Jakub Olchowski z UMCS.

Tymczasem podczas gdy Ukrainę czekają dalsze ograniczenia w dostawach ciepła i prądu po rosyjskich bombardowaniach infrastruktury krytycznej, Moskwę rozświetliły wystawne iluminacje świąteczne, relacjonuje anglojęzyczny portal Moscow Times. Portal publikuje serię zdjęć, pokazujących kontrast między bogatymi iluminacjami w centrum Moskwy i ciemnymi ulicami miast ukraińskich, borykających się z blackoutem.

Posłuchaj
24:47 PR24_mp3 2022_12_03-20-33-10.mp3 Olchowski: spada poparcie Rosjan dla wojny, bo ją przegrywają, a sankcje Zachodu są coraz dotkliwsze ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Jakub Olchowski (UMCS)

Data emisji: 03.12.2022

Godzina: 20:33  

Zobacz także

Zobacz także