more_horiz

Prof. Krysiak: Schuman nie kładł fundamentów pod unię, ale pod wspólnotę narodów Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 16:15
- W wielu krajach, nie tylko w Polsce rodzą się ruchy oddolne, także niektóre partie polityczne zauważyły, że w poprzednich dekadach mieliśmy do czynienia z pewnym uśpieniem czujności, a dziś to Niemcy niszczą Europę, to co przez poprzednie dekady tworzyło wartość Unii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Schumana.
Zbigniew Krysiak
Zbigniew KrysiakFoto: PR24/TB

Chociaż Unia Europejska ewoluuje w niewłaściwym kierunku i próbuje ingerować w nasze sprawy, nie zmieniliśmy zdania co do obecności Polski w UE - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami w Nowej Soli przypomniał, że Porozumienie Centrum, partia, na bazie której powstało PiS, już w latach 90. była pierwszą partią będącą za wstąpieniem do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (poprzedniczki UE) oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prof. Zbigniew Krysiak przypominał początki powstania koncepcji zjednoczonej Europy. - Robert Schuman jest ojcem wspólnoty narodów Europy, ale on nie chciał takiego podmiotu jak Unia Europejska, jako "uniform". Usunięcie z nazwy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej słowa "wspólnota" na rzecz nazwy "unia", to nie była tylko kwestia zmiany nazwy, ale podejścia, w którym pokazywano pewien kierunek. Schuman nie kład fundamentów pod unię, ale pod wspólnotę narodów. Od traktatów z Maastricht i Amsterdamu działacze UE szli w kierunku superpaństwa. Teraz podejmowane są działania, by to superpaństwo zrealizować, Europą Schumana jest inną Europą - zaznaczył.

- To nie tylko niszczenie suwerenności, kultury czy patriotyzmu, co jest fundamentem zdrowego narodu czy państwa, ale te działania prowadzą do niszczenia pewnego modelu gospodarczego. UE jest w tej chwili bardzo niekonkurencyjna, schodzi na peryferia. Do tego dochodzi kwestia depopulacji realizowana ideologicznie, nie tylko jako rzecz, która niszczy rodziną ale i gospodarkę, w sytuacji depopulacji żadna gospodarka nie może się rozwijać - dodał gość audycji.

Posłuchaj
12:09 PR24 2022_12_04-14-37-44.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak o koncepcji UE jako superpaństwa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Prezes PiS zaznaczył, że nie oznacza to, iż partia akceptuje to, co "nazywane jest projektem europejskim", a co - jak powiedział - sprowadza się do tworzenia "państwa europejskiego, w którym takie kraje jak Polska w gruncie rzeczy całkowicie straciłyby suwerenność i to nie tyle na rzecz Brukseli, chociaż formalnie na rzecz Brukseli, ale faktycznie na rzecz Niemiec".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Zbigniew Krysiak

Data emisji: 4.12.2022

Godzina emisji: 14.37

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także