more_horiz

Spada poparcie Rosjan dla wojny. Boćkowski: zmiana wynika między innymi z klęsk armii rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 16:30
- Spadek poparcia dla wojny opiera się na coraz większej świadomości, że ona nie idzie tak, jak trzeba oraz na tym, że na pierwszym poborze się nie skończy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. 
Spada poparcie Rosjan dla wojny. Boćkowski: zmiana wynika między innymi z klęsk ramii rosyjskiej
Spada poparcie Rosjan dla wojny. Boćkowski: zmiana wynika między innymi z klęsk ramii rosyjskiejFoto: leshiy985/ Shutterstock

Ostatnie sondaże wskazują, że poparcie rosyjskiego społeczeństwa dla "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie znacząco spada. Szczególnie od czasu "częściowej mobilizacji" z września - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W opinii gościa PR24, sondaż nie będzie miał wpływu na postawę Federacji Rosyjskiej, ponieważ pytanie brzmi, na jakich zasadach rozmowy pokojowe miałyby się odbyć? Czy miałoby być to ustępstwo Rosji, czy porozumienie pokojowe, w którym Rosja nie będzie atakować, ale zatrzyma kilka obwodów Ukrainy?

"Zmiana charakteru wojny"

- Spadek poparcia dla wojny wynika ze zmiany charakteru wojny, zarówno klęsk Rosji na froncie, jak i z powodu tego, że ta masowość poboru wiązała się z tym, czego władze nie chciały czyli z medialnością. Potem ci ludzie wciągnięci w tę machinę, dopóki mieli swoje telefony i dostęp do sieci, pokazali nieudolności systemu - powiedział prof. Daniel Boćkowski.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, według przywoływanych przez niezależne rosyjskie media danych zebranych na użytek wewnętrzny przez Federalną Służbę Ochrony, 55 procent Rosjan opowiada się za rozmowami pokojowymi z Ukrainą, a tylko 25 procent twierdzi, że popiera kontynuowanie konfliktu.


Posłuchaj
26:35 PR24_mp3 2022_12_04-15-32-59.mp3 Spada poparcie Rosjan dla wojny. Boćkowski: zmiana wynika między innymi z klęsk armii rosyjskiej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 04.12.2022

Godzina: 15:32 


 


Zobacz także

Zobacz także