more_horiz

"Chcą odblokowania swojego KPO". Dr Bonikowska o działaniu Węgier w sprawie sankcji

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 14:10
- Rząd węgierski doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jako członek UE Węgry mają pełnoprawny udział, póki co, we wszystkich decyzjach unijnych, dlatego korzystają teraz z tego i blokują - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata BonikowskaFoto: PR24/MS

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poinformował, że "w rozmowach w sprawie przyjęcia 9. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji pojawił się impas spowodowany daleko idącym regresem w zapisach, które zostały do niego dodane"W Brukseli odbyły się rozmowy ambasadorów państw członkowskich, których celem było przyjęcie 9. pakietu sankcji wobec Rosji. Zakończyły się jednak brakiem porozumienia, na które nie zgodziły się między innymi Węgry. Wcześniej Budapeszt zablokował wart 18 mld euro pakiet pomocowy dla Ukrainy.

"Spór o pieniądze"

Na antenie Polskiego Radia 24 do działania Węgier odniosła się dr Małgorzata Bonikowska. - Ta sytuacja polega na sporze o pieniądze - oceniła. - Rząd węgierski doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jako członek UE Węgry mają pełnoprawny udział, póki co, we wszystkich decyzjach unijnych - wskazała.

Wyjaśniła, że "tak się składa, że akurat w polityce zagranicznej, czyli wtedy kiedy decydujemy na przykład o sankcjach wobec Rosji, konieczna jest jednomyślność". - Czyli nawet małe Węgry, albo i mniejsza Malta, może zablokować pracę pozostałych członków - zaznaczyła.

"Węgry chcą odblokowania swojego KPO"

- Węgry korzystają teraz z tego i blokują - podkreśliła. - Twierdzą, że nie ma szantażu, ale on tak naprawdę jest, ponieważ Węgrom nie chodzi o pomoc Ukrainie, tylko przede wszystkim chodzi o to, aby wobec Węgier odblokowano ich Krajowy Plan Odbudowy - dodała.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:53 Bonikowska.mp3 Małgorzata Bonikowska: Węgry chcą odblokowania swojego KPO (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych

Data emisji: 10.12.2022

Godzina: 11.33

jb

Zobacz także

Zobacz także