more_horiz

Afera korupcyjna na szczytach UE. Prof. Kamiński: warto prześledzić ścieżkę kariery Evy Kaili

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 14:28
- UE w swoich organach miała już różne tego typu afery. (...) To kompromituje tę instytucję - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński (socjolog, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP). 
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policji
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policjiFoto: symbiot/shutterstock

Belgijscy śledczy prowadzący śledztwo ws. skandalu korupcyjnego z udziałem wiceszefowej Parlamentu Europejskiego – Evy Kaili z Grecji - mówią o włoskim wątku tzw. Katargate. Włoska prasa informuje o zatrzymaniach dwóch Włochów i opieczętowaniu biur włoskich współpracowników i asystentów w Parlamencie Europejskim. Według "La Stampy" śledztwo się rozszerza. Dochodzeniem może zostać objętych trzech następnych eurodeputowanych.

Poproszony o komentarz do tej sprawy, prof. Antoni Kamiński podkreślił, że "ludzie są grzeszni". - Co pewien czas ktoś ulega pokusom, które są wszędzie, w instytucjach międzynarodowych, w ONZ i UE również. Od tego są specjalne służby, kontrole, żeby takich ludzi łapać - zaznaczył. 

Gość audycji wskazał również, że "warto zbadać" drogę Evy Kaili do urzędu wiceprzewodniczącej Europarlamentu.

Afera ma związek z "kupowaniem" wpływów przez Katar, przekazywaniem wysokich sum pieniędzy i drogich prezentów. W tej sprawie aresztowane zostały cztery osoby, w tym Eva Kaili, która następnie została usunięta ze stanowiska wiceprzewodniczącej Europarlamentu. Jej partner, asystent jednego z europosłów - również aresztowany - przyznał się do winy. Wskazał też dwóch deputowanych z Włoch i Belgii, którzy mogli wziąć łapówki.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
22:23 PR24 2022_12_17-13-33-53.mp3 Prof. Antoni Kamiński gościem Tadeusza Płużańskiego ("Temat dnia/Gość PR24")

 

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Antoni Kamiński (socjolog, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP)

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 13.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także