more_horiz

Korupcja w Brukseli. Talaga: należy od podstaw przebadać sprawę lobbingu w instytucjach UE

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 12:47
- Myślę, że zasadne są postulaty, które mówią, aby fundamentalnie przebadać lobbing w Parlamencie Europejskim. Pewnie dobrze byłoby, gdyby takie działania zostały podjęte również w Komisji Europejskiej, pod kątem innych państw - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute).
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych  podejrzanych o korupcję
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych podejrzanych o korupcję Foto: Shutterstock/MDart10

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policji. Lokalne media poinformowały, że w domu greckiej polityk funkcjonariusze znaleźli worki z banknotami o wartości 150 tysięcy euro. Z tego powodu wiceprzewodnicząca PE utraciła swój immunitet.

- Jest to skandal niebywały, nie pierwszy w instytucjach międzynarodowych. W NATO, w latach 90. był całkiem podobny skandal z udziałem sekretarza generalnego. (...) Nielegalne jest to, co się tutaj działo, czyli lobbing nieujawniony, któremu towarzyszyło płacenie w żywej gotówce, jak wynika ze śledztwa, urzędnikom - przypomniał Andrzej Talaga, komentując aferę korupcyjną, w którą jest zamieszana Eva Kaili.     

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
13:46 PR24 2022_12_16-11-15-34.mp3 Andrzej Talaga o skandalu korupcyjny w PE ("Temat dnia/Gość PR24")

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 16.12.2022

Godzina emisji: 11.15

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także