more_horiz

"Zaciera się różnica między działaniami przemytników i niektórych NGO". Maciej Wąsik o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 14:25
- Jestem przekonany, że nie doszłoby do wielu tragedii, gdyby organizacje NGO, aktywiści i niektórzy dziennikarze nie rysowali szansy przekradnięcia się przez granicę białorusko-polską - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA.
Maciej Wąsik
Maciej WąsikFoto: PR24

35 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w poniedziałek rano straż graniczna. Odnotowano próby przekroczenia granicy przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa (Podlaskie).

Granica z Białorusią jest obsadzona przez dobrze wyposażone służby

Maciej Wąsik komentował sytuację na granicy polsko-białoruskiej, także w kontekście działań organizacji pozarządowych pomagających uchodźcom. - Niektóre organizacje NGO, które działają przy naszej wschodniej granicy, szczycą się pięknymi ideałami (…). Jednak, zamiast stawiać sprawę jasno, informować osoby zainteresowane nielegalną migracją do Europy Zachodniej, że granica jest zamknięta, obsadzona przez dobrze wyposażone służby, dają tym ludziom szansę. Uważają, że uda się oszukać służby. Zaciera się granica między działaniami przemytników i niektórych NGO - stwierdził gość audycji.

Wspólna polityka migracyjna strefy Schengen

Wiceminister zwracał uwagę, że niektóre NGO, aktywiści i niektórzy dziennikarze wprowadzają uchodźców w błąd swoimi działaniami czy wypowiedziami. - Było to robione, były demonstracje przeciwko straży granicznej czy apele, by puszczać tych ludzi, w zasadzie otworzyć granice, aby ten ruch migracyjny szedł niezakłócony. Straż graniczna i rząd nie mogą do tego dopuścić, takie są przepisy i wspólna, europejska polityka migracyjna. Jesteśmy także granicą strefy Schengen i pilnujemy, aby osoby, które nie mają prawa pobytu, do niej się nie dostawały - podkreślał wiceminister.

Posłuchaj
20:45 PR24 2023_01_09-13-07-44.mp3 Maciej Wąsik o sytuacji na granicy z Białorusią (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która będzie liczyć nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do końca ubiegłego roku oddano do użytku sześć odcinków zapory elektronicznej, o łącznej długości 108 km.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Michał Wąsik

Data emisji: 9.01.2023

Godzina emisji: 13.07

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także