Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Anna Schmidt: to zmiana stylu myślenia

- Pojęcie "przemocy w rodzinie" zostaje zastąpione przez "przemoc domową", rozumianą nie tylko jako dziejącą się w związku małżeńskim kobiety i mężczyzny, ale jako wszelkie relacje w środowisku domowym. Oznacza to rozszerzenie katalogu osób objętych ochroną antyprzemocową - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

2023-01-18, 17:21

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Anna Schmidt: to zmiana stylu myślenia
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/fizkes

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zakłada ona między innymi uwzględnienie w przepisach przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy, rozszerza też krąg osób objętych ochroną na byłych partnerów i dzieci będące świadkami przemocy domowej.

"Nie można stygmatyzować rodziny"

Anna Schmidt zwracała uwagę, że pojęcie "przemocy w rodzinie" zostaje zastąpione przez "przemoc domową", co oznacza rozszerzenie katalogu osób objętych ochroną antyprzemocową. Jak dodała, oznacza to zmianę stylu myślenia o przeciwdziałaniu przemocy.

- Nie można stygmatyzować rodziny jako jedynego środowiska, w którym przemoc ma miejsce. Tragiczne wydarzenia określane jako "przemoc domowa" dzieją się nie tylko w tradycyjnie ujmowanej rodzinie, ale także w związkach nieformalnych czy takich, które się rozpadły, byłych małżonków i partnerów. Można pokusić się o twierdzenie, że rozpad związku, żal i trauma, jaka się z tym wiąże, może eskalować przemoc. O tym nie można zapominać - podkreślała wiceminister.

Gość audycji przypominała, że miliony Polaków żyją w związkach nieformalnych i takie osoby też muszą być objęte ochroną antyprzemocową. - Mówimy o wszelkich typach relacji emocjonalnych osób, które zamieszkują ze sobą w jednym gospodarstwie domowym - stwierdziła.

REKLAMA

Ustawa definiuje nowe rodzaje przemocy domowej

- Wprowadzamy dwa nowe rodzaj przemocy: cyberprzemoc i przemoc ekonomiczną. Do tej pory ustawodawca przewidział rozumienie przemocy w tradycyjny sposób, jako przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną - wyjaśniała Anna Schmidt.

Odnosząc się do kwestii przemocy ekonomicznej, wiceminister zwróciła uwagę, że kobiety nie mogą być ubezwłasnowolnione finansowo i materialnie przez lepiej zarabiającego partnera czy męża.

Posłuchaj

Anna Schmidt o nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Anna Schmidt

Data emisji: 18.01.2023 

Godzina emisji: 15.35

REKLAMA

PR24/ka/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej