more_horiz

"Ojczyzną Żydów jest pamięć". Gołda Tencer w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 12:35
- Pięknie na ten temat powiedział mój brat: nasi rodzice przeżyli Holokaust, my pamiętamy, a nasze dzieci będą musiały zapamiętać - mówiła w Polskim Radiu 24 Gołda Tencer, aktorka, dyrektorka Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, założycielka Fundacji Shalom. 
Gołda Tencer, foto: PR24JW
Gołda Tencer, foto: PR24/JWFoto: PR24/JW

Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Gość PR24 przypomniała, że Fundacja Shalom, przy współudziale Teatru Żydowskiego, od 18 lat organizuje "spotkania" przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Ojciec Gołdy Tencer brał udział w powstaniu w getcie, potem trafił do Auschwitz i ostatnim transportem pojechał do Mauthausen, gdzie został wyzwolony. Aktorka jest drugim pokoleniem Holokaustu, które urodziło się już po wojnie.

"Mówię o pamięci"

- Jestem osobą, która mówi o pamięci. Byłam świadkiem tego, jak w nocy tato krzyczał przez sen, z bratem pędziliśmy do sypialni i budziliśmy go, a on mówił: jak dobrze, żeście mnie obudzili. W Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu chciałam przypomnieć przede wszystkim o dzieciach. Twierdzi się, że zginęło 1 mln czy 1,5 mln żydowskich dzieci. Proszę o zapalenie świeczek o godz. 18.00 i o każdej innej godzinie - powiedziała Gołda Tencer.

Dodała, że przygotowuje specjalną akcję zaplanowaną na kwiecień tego roku. Włączeni są uczniowie stołecznych szkół. - Ojczyzną Żydów jest pamięć. Symbolem jest między innymi tramwaj jeżdżący po ulicach Warszawy, z którego nikt nie wysiada. Ciągle za mało się mówi o Holokauście. Pięknie na ten temat powiedział mój brat: nasi rodzice przeżyli Holokaust, my pamiętamy, a nasze dzieci będą musiały zapamiętać - podkreśliła założycielka Fundacji Shalom.

Zauważyła jednocześnie, że w kontekście wojny na Ukrainie, w której Rosja dąży do denazyfikacji tego kraju, boli ją to, iż "przyzwyczailiśmy się do tej atmosfery". - Walczę też o to, by powstał taki projekt jak Las Pamięci, gdzie ludzie, którzy urodzili się w Polsce, mogli zasadzić drzewo. Ono ma korzenie, rośnie, wyrastają z niego liście - to nasze dzieci, wnuki i prawnuki, to moje marzenie. Zasadziłam takie drzewo na placu Grzybowskim w Warszawie - mówiła Gołda Tencer.

Czytaj też:

Posłuchaj
18:12 _PR24_AAC 2023_01_27-11-33-46.mp3 "Ojczyzną Żydów jest pamięć". Gołda Tencer w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Gołda Tencer (aktorka, dyrektorka Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, założycielka Fundacji Shalom)

Data emisji: 27.01.2023

Godzina: 11.33 

kor

Zobacz także

Zobacz także