more_horiz

Wiceminister rolnictwa: ceny nawozów będą spadały, w tym roku można się spodziewać dobrych plonów

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:40
- Perspektywy na rok 2023 są całkiem dobre. Co najważniejsze, zdecydowanie spada cena gazu, więc automatycznie będą spadały ceny nawozów. Można się spodziewać całkiem dobrych plonów w tym roku - podkreślił w Polskim Radiu 24 Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
- Nawozy będą zdecydowanie bardziej dostępne. Można się zatem spodziewać całkiem dobrych plonów w tym roku - powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski
- Nawozy będą zdecydowanie bardziej dostępne. Można się zatem spodziewać całkiem dobrych plonów w tym roku - powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski Foto: Fotokostic/Shutterstock.com

Gość PR24 zaznaczył, że polskie rolnictwo jest na bardzo wysokim poziomie, a perspektywy na rok 2023 są dobre. 

- Musimy cały czas stwarzać warunki dostępności wszelkiego rodzaju pomocy dla rolników. Bo nie możemy się uzależnić choćby od surowców żywnościowych z innych krajów. Musimy mieć poczucie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju i suwerenności żywnościowej w Europie - powiedział Rafał Romanowski. 

"Nawozy będą bardziej dostępne"

Jak zaznaczył wiceminister, "perspektywy na rok 2023 są całkiem dobre". - Co najważniejsze, zdecydowania spada cena gazu, więc z automatu będą spadały ceny nawozów. Nawozy będą zdecydowanie bardziej dostępne. Można się zatem spodziewać całkiem dobrych plonów w tym roku - powiedział gość PR24.

- Oczywiście pracę rolników trzeba szanować. Bo jest to produkcja pod gołym niebem i w bardzo wielu przypadkach jest ona w 100 procentach uzależniona od pogody, od warunków atmosferycznych - dodał wiceminister.

Jednym z przedsięwzięć, które mają wesprzeć polskich rolników, jest Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej UE do 2027 roku. 

W latach 2023-2027 wspólna polityka rolna skorzysta z finansowania w wysokości 270 mld euro, a Polsce z tej puli przypadnie ponad 25 mld euro.

Projekt autorstwa Ministerstwa Rolnictwa ma stworzyć podstawy prawne do uruchomienia nowych rozwiązań dla rolników z rozpoczynającej się perspektywy finansowej. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:50 PR24 2023_01_31-14-33-19.mp3 Rafał Romanowski o perspektywach na 2023 rok (Temat dnia) 

***

Audycja: Temat Dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Rafał Romanowski (wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi) 

Data emisji: 31.01.2023

Godzina: 14.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także