more_horiz

Orlen inwestuje w technologię SMR. Dawid Piekarz: to projekt, który uzupełnia "duży atom"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 13:45
- Elektrownia oparta na technologii SMR wymaga jednej dziesiątej powierzchni dużej elektrowni atomowej (...). To bardzo uniwersalna technologia, jeśli chodzi o wyzwania transformacji energetycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz, ekspert ds. energetyki z Orlen Synthos Green Energy.
Do 2038 r. ma powstać w Polsce 76 reaktorów typu SMR w 26 lokalizacjach
Do 2038 r. ma powstać w Polsce 76 reaktorów typu SMR w 26 lokalizacjachFoto: GE Hitachi

Orlen i Synthos chcą postawić nawet kilkadziesiąt małych reaktorów w Polsce. Obie firmy planują, aby do 2038 r. powstało w Polsce 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach. Pomóc mają kadry naukowe. Lokalizacje mają być podane w kwietniu br. - przekazała prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dawid Piekarz zwracał uwagę na specyfikę technologii SMR. - Reaktory, o których mówimy, to moc 300 MW. Jeśli mówimy o "dużym atomie" to tam stosowane reaktory mają moc ok. 800-1400 MW (…), moc reaktora BWRX-300 to tyle, ile ma przeciętny blok węglowy. SMR ma istotną zaletę: działa na tej samej infrastrukturze, sieć przesyłowa może ten prąd pobrać - zaznaczył.  

Jak podkreślał gość audycji, reaktory tego typu mogą również obsłużyć również ciepłownictwo. - Reaktor to generalnie duża maszyna parowa, napędza turbiny, które wytwarzają prąd elektryczny, dokładnie jak to się dzieje w elektrowni węglowej. Polska jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o ciepło systemowe, mamy bezprecedensową liczbę gospodarstw zasilanych z sieci miejskiej. Tego typu reaktor może to ciepło dostarczać - zwracał uwagę ekspert, który dodał, że są to urządzenia, które pierwotnie były projektowane z myślą o zastosowaniach przemysłowych.

- Orlen od początku mówił, że potrzebujemy "małego atomu" właśnie dlatego, że nasze zakłady przemysłowe, które zamierzamy zasilać, to miejsca, w których będziemy potrzebowali ciepła i pary, nie tylko elektryczności. To projekt, który uzupełnia "duży atom", bardzo uniwersalna technologia, jeśli chodzi o wyzwania transformacji energetycznej - zauważył Dawid Piekarz.

Posłuchaj
21:49 PR24_mp3 2023_02_06-11-08-11.mp3 Dawid Piekarz o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Nad zastosowaniem technologii BWRX w Polsce pracuje od 2019 r. koncern Synthos. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy (SGE) została Partnerem Strategicznym GEH w zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Współpracę z SGE w obszarze energetyki jądrowej nawiązał również PKN Orlen, tworząc spółkę Orlen Synthos Green Energy.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Dawid Piekarz

Data emisji: 06.02.2023

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także