more_horiz

"Wyjaśnić w imię prawdy i sprawiedliwości". Działacz Solidarności o zabójstwie ks. Blachnickiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 15:35
- System komunistyczny wyeliminował w ten sposób nie tylko ks. Blachnickiego. Były działania przeciwko kardynałowi Wyszyńskiemu i jego współpracownikom. Kolejne zbrodnie to ks. Popiełuszko, ks. Niedzielak, ks. Suchwolec, pamiętamy też strzały oddane do Jana Pawła II. System komunistyczny nie zaniechał działań wobec Kościoła, swojego przeciwnika - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, działacz "Solidarności".
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że w wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty.

Ksiądz Blachnicki zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jako przyczynę śmierci wskazano zator płucny. Postępowanie w sprawie śmierci ks. Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2005-2006. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 r.

Bogusław Gołąb zwracał uwagę na konsekwentne ataki na Kościół w Polsce ze strony władz komunistycznych. - W Kościele widzieliśmy ostoję polskości i wolności Polaków, system komunistyczny widział w nim wroga. Należy się cieszyć, że prokuratorzy IPN potwierdzili otrucie ks. Blachnickiego, z drugiej strony oczekiwalibyśmy, aby te działania poszły dalej. Jesteśmy zbulwersowani, jako środowiska kombatanckie, działacze niepodległościowi, że państwo Gontarczykowie, jako domniemani sprawcy, którzy przyczynili się do śmierci ks. Blachnickiego, są dzisiaj na wolności, mogą wyjechać z kraju czy mataczyć. Tę sprawę należałoby wyjaśniać do końca, nie w imię zemsty, ale w imię prawdy i sprawiedliwości - podkreślił gośc audycji. 

Posłuchaj
12:49 _PR24_AAC 2023_03_19-14-33-48.mp3 Bogusław Gołąb o działaniach służb PRL wobec ks. Blachnickiego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

W otoczeniu księdza działało także co najmniej dwoje agentów wywiadu PRL. Byli nimi Jolanta i Andrzej Gontarczykowie, którzy zostali przerzuceni przez wywiad PRL do RFN w 1982 r.

Jolanta Gontarczyk, która brała udział w inwigilacji księdza Franciszka Blachnickiego, obecnie pod nazwiskiem Lange współprowadzi fundację, która otrzymała od miasta stołecznego Warszawy prawie dwa miliony złotych dotacji.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Bogusław Gołąb, działacz “Solidarności”

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także