more_horiz
Wiadomości

Przełom w śledztwie ws. śmierci ks. Blachnickiego. "Został zamordowany, został otruty"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 10:15
Ksiądz Franciszek Blachnicki był kolejną ofiarą systemu komunistycznego. Ofiarą, która padła dlatego, że prowadził piękną działalność duszpasterską - powiedział Zbigniew Ziobro, informując o nowych ustaleniach ws. śmierci duchownego. 
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Informacje przekazano podczas konferencji prasowej z udziałem ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, zastępcy prokuratora generalnego Andrzeja Pozorskiego oraz prezesa IPN Karola Nawrockiego.

[TRANSMISJA]

Zbigniew Ziobro poinformował, że w wyniku prowadzonego bardzo skrupulatnie śledztwa potwierdzono, że "ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany, został otruty". Przypomniał, że duchowny był traktowany jako jeden z największych wrogów przez władze PRL.

Prokurator generalny wskazał, że w trakcie śledztwa pozyskano nowe dowody w postaci opinii biegłych po ekshumacji, są też zeznania świadków, którzy nie byli wcześniej przesłuchiwani. Przeprowadzono też kwerendę dokumentów, również za granicą.


Posłuchaj
00:26 otruty.mp3 Zbigniew Ziobro: ksiądz Franciszek Blachnicki został otruty (IAR)

 

- Śledztwo (...) pozwoliło dzisiaj w sposób kategoryczny dojść do tego punktu, który pozwala na brutalną prawdę, że ksiądz Franciszek Blachnicki był kolejną ofiarą systemu komunistycznego, ofiarą, która padła dlatego, że prowadził piękną działalność duszpasterską - mówił Ziobro.

Czytaj także:

- Był prześladowany, szykanowany, więziony. Stawiano mu zarzuty i w konsekwencji został w sposób okrutny zamordowany - dodał minister.


- Dysponujemy opiniami, że substancje, które wykryto w zwłokach ks. Blachnickiego nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że został zamordowany. Jeżeli chodzi o modus operandi komunistycznych służb, to nie mam wątpliwości, że służby posługiwały się tego typu metodami. I w ostatnich latach obserwujemy także działania rosyjskich służb, które zamordowały Litwinienkę. To nie jest nic nowego. Próby mordowania przez otrucie dotyczyły również obywateli polskich i takie działania były też podejmowane przez polskie służby komunistyczne. Mamy pewne tropy i podejrzenia - powiedział Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, podkreślając, że śmierć nastąpiła niedługo po tym, kiedy dowiedział się, że osoby z jego otoczenia są agentami.

Zbigniew Ziobro przytoczył też wpis z akt duchownego: "Działalności księdza nie da się powstrzymać, ponieważ niczego się nie boi".


Posłuchaj
00:30 odziala.mp3 Zbigniew Ziobro o działalności księdza Franciszka Blachnickiego (IAR)

 

***

Ksiądz Franciszek Blachnicki, twórca ruchu oazowego Światło-Życie, a także organizator akcji trzeźwościowej "Krucjata Wstrzemięźliwości" zmarł 27 lutego 1987 roku. Miał 65 lat. Śledztwo zamknięte przez Instytut Pamięci Narodowej w 2006 roku wykazało, że kapłan był inwigilowany przez bezpiekę za pośrednictwem najbliższych współpracowników, nie znaleziono natomiast dowodów, że został otrutyOficjalnie jako przyczynę śmierci podano zator płucny.

W związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego w kwietniu 2020 r. zostało podjęte na nowo śledztwo w tej sprawie. W tym samym roku prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację jego zwłok.

Duchowny wykazał się niezłomną postawą wobec inwigilacji bezpieki i ciągłych prób utrudniania mu działalności, łącznie z aresztowaniem go w 1961 roku. W 1984 w Carlsbergu wygłosił homilię na temat walki Polaków z komunistyczną władzą.

Ksiądz Blachnicki przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II, który jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła, w sierpniu 1972 roku, wziął udział w dniach Oazy, zorganizowanych w Beskidzie Sądeckim. 

Od 1995 roku trwa proces beatyfikacyjny księdza Blachnickiego. Przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także