more_horiz

"Jest systematycznie truty przez straż więzienną". Marek Budzisz o byłym prezydencie Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 16:55
- Z tych informacji, które dochodzą na Zachód, widzimy zastanawiającą postawę i upór władz Gruzji, które nie chcą się zgodzić na leczenie byłego prezydenta - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Marek Budzisz: były prezydent Gruzji jest systematycznie truty przez straż więzienną.
Marek Budzisz: były prezydent Gruzji jest systematycznie truty przez straż więzienną.Foto: Facebook.com/Дмитро Лубінець

Nazywa Polskę krajem szlachetnym, wiernym ideałom. Wspomina o wpływie, jaki wywarł na niego prezydent Lech Kaczyński, i wskazuje na zapędy Rosji, które nie kończą się na Ukrainie. Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, udzielił wywiadu brukselskiej korespondentce Polskiego Radia. Potwierdził w nim wcześniejsze doniesienia o złym stanie zdrowia i złym traktowaniu w szpitalu.

"Jest systematycznie truty przez straż więzienną"

Na antenie Polskiego Radia 24 do wywiadu byłego prezydenta Gruzji odniósł się Marek Budzisz. Jak wskazał ekspert ds. wschodnich, "Micheil Saakaszwili znajduje się w szpitalu więziennym i w świetle tych informacji, które upublicznia jego obrona, powołując się zresztą na ekspertyzy medyczne, jest on systematycznie truty przez straż więzienną". - Odbywa się to najprawdopodobniej na polecenie władz - podkreślił.

Dodał, że "potwierdza to jego szybko pogarszający się stan zdrowia". - Z tych informacji, które dochodzą na Zachód, widzimy zastanawiającą postawę i upór władz Gruzji, które nie chcą się zgodzić na jego leczenie - ocenił.

Zaznaczył, że "rządząca Gruzją partia realizuje w pewnym sensie plan polityczny, co wpisuje się w pewien szerszy konspekt". - Trzeba pamiętać o tym, że władze w Gruzji nie przyłączyły się do międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję, a nawet wydaje się, że są zainteresowane zarabianiem niemałych pieniędzy związanych z organizowaniem akcji pozwalających na obchodzenie wspomnianych sankcji przez Rosję - powiedział.

Gruzja nie wspiera Ukrainy

Wskazał, że "Gruzja dodatkowo nie wspiera wojskowo Ukrainy, odmówiła zwrotu Ukrainie systemów przeciwlotniczych, które Ukraina przekazała Gruzji w 2008 roku, gdy ta była obiektem agresji". Zapytany o to, czy możemy jeszcze mówić o niezależności władz gruzińskich od Rosji, wskazał, że "musimy pamiętać, że to jest relatywnie mały kraj, który znalazł się między dwoma dużymi graczami".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:42 budzisz.mp3 Marek Budzisz: były prezydent Gruzji jest systematycznie truty przez straż więzienną (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 15.33


jb

Zobacz także

Zobacz także