more_horiz

"To nasze dziedzictwo narodowe". Małgorzata Golińska o polskich lasach

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 16:45
- Lasy to nasze dziedzictwo narodowe i 30 proc. powierzchni kraju. Trudno sobie wyobrazić, żeby poza Polakami miał tym zarządzać ktoś inny - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody.
Małgorzata Golińska
Małgorzata GolińskaFoto: "Temat dnia"/Polskie Radio 24

Prawo i Sprawiedliwość wniosło do Sejmu projekt uchwały w sprawie obrony polskich lasów. Podkreśla się w nim, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jednocześnie autorzy uchwały wzywają rząd do podejmowania stosownych działań "celem zachowania przez Rzeczpospolitą Polską wyłącznego prawa do decydowania o polskich lasach".

"Odebranie prawa do decydowania"

Na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska wskazała, że "od dłuższego czasu trwa dość duża dyskusja na temat tego, kto powinien zarządzać lasami w poszczególnych krajach członkowskich".

- Obecnie system prawny UE mówi, że jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich, czyli Polski, ale od stycznia tego roku, po głosowaniu w Parlamencie Europejskim, rozpoczęto procedurę zmiany tej sytuacji, czyli odebrania państwom członkowskim prawa do decydowania i przekazania do decydowania wspólnego - wyjaśniła.

"Lasy to nasze dziedzictwo narodowe"

Zaznaczyła, że "obserwując działania KE i PE, zdecydowaliśmy się jako PiS skierować do Sejmu projekt uchwały w obronie polskich lasów". - Lasy to nasze dziedzictwo narodowe i 30 proc. powierzchni kraju. Trudno sobie wyobrazić, żeby poza Polakami miał tym zarządzać ktoś inny - podkreśliła.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:22 Lasy.mp3 Małgorzata Golińska: lasy to nasze dziedzictwo narodowe (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Paweł Zieliński

Gość: Małgorzata Golińska, wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody

Data emisji: 30.03.2023

Godzina: 15.33

jb

Zobacz także

Zobacz także