PiS broni polskich lasów przed zakusami UE. Projekt uchwały już w Sejmie

Do Sejmu trafił przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt uchwały, której celem jest zachowanie przez Polskę wyłącznego prawa do decydowania o polskich lasach. Jest to odpowiedź na proponowane zmiany w Traktacie Europejskim związane z leśnictwem, które mogą doprowadzić do zmniejszenia dostępności lasów państwowych dla obywateli, a nawet do negatywnego wpływu na konkurencyjność polskiego przemysłu drzewnego.

2023-03-27, 12:37

PiS broni polskich lasów przed zakusami UE. Projekt uchwały już w Sejmie
Konsekwencje działań instytucji unijnych mogą mieć negatywny wpływ na polskie lasy, ich dostępność dla obywateli polskich oraz konkurencyjność polskiego przemysłu drzewnego.Foto: Pixabay/Michaelvbg

Prawo i Sprawiedliwość wniosło do Sejmu projekt uchwały w sprawie obrony polskich lasów. Podkreśla się w nim, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jednocześnie autorzy uchwały wzywają rząd do podejmowania stosownych działań "celem zachowania przez Rzeczpospolitą Polską wyłącznego prawa do decydowania o polskich lasach".

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego pozytywnie zaopiniowała wniosek dotyczący zmian w Traktacie Europejskim odnośnie do przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajów członkowskich do kompetencji wspólnych Unii Europejskiej. W uchwale stwierdzono, że konsekwencje takich działań mogą mieć negatywny wpływ na polskie lasy, ich dostępność dla obywateli polskich oraz konkurencyjność polskiego przemysłu drzewnego. Dodano, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań zarówno Komisji Europejskiej, jak i Parlamentu Europejskiego prowadzących do odebrania wyłącznego prawa do decydowania o polskich lasach". Jednocześnie PiS apeluje o "zaprzestanie bezpodstawnych ataków na polskich leśników, prowadzących do podważania ich wiedzy i doświadczenia, a w konsekwencji mających doprowadzić do zmiany sposobu gospodarowania lasami w naszym kraju".

Czytaj także:

IAR/mc

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej