more_horiz

KE chce przejąć polskie lasy. Dr Kapuściński: kolejny krok w zawłaszczaniu kompetencji państw członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 14:01
- Obecne działanie Unii Europejskiej, jeśli chodzi o lasy, to kolejny krok w zawłaszczaniu kompetencji przynależnych państwu członkowskiemu. To oczywiście nie dotyczy tylko lasów, ale również innych dziedzin - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Ryszard Kapuściński, były szef Ligi Ochrony Przyrody.
Komisja Europejska chce przejąć nadzór nad polskimi lasami
Komisja Europejska chce przejąć nadzór nad polskimi lasami Foto: Shutterstock/TSN52

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE. Aby zmiany w traktatach doszły do skutku, muszą się na to zgodzić wszystkie państwa członkowskie.

- Obecne działanie Unii Europejskiej, jeśli chodzi o lasy, to kolejny krok w zawłaszczaniu kompetencji przynależnych państwu członkowskiemu. To oczywiście nie dotyczy tylko lasów, ale również innych dziedzin - podkreślił dr Ryszard Kapuściński.

Jak zaznaczył, jest to "uderzanie w polskie lasy, które i od strony zasobów drzewnych, i ze względu na walory przyrodnicze, mają pozycję wyróżniającą się w Europie". - Mają też świetną organizację. Lasy Państwowe są pewną marką Polski. Wypracowano metody zarządzania lasami, by mogły one spełniać swoją ekonomiczną, gospodarczą i społeczną funkcję - wyjaśniał gość PR24.

- Nie wiem jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej w tej sprawie, ale sam fakt promowania organizacji ekologicznych ponad miarę, często kosztem głosu ludności lokalnej czy innych głosów, też nie świadczy najlepiej. Bo te organizacje stały się w sumie grupami nacisku - podsumował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:53 PR24 2023_03_20-12-49-21.mp3 dr Ryszard Kapuściński o polskich lasach (Temat dnia/Gość PR24) 

***

AudycjaTemat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Gość: dr Ryszard Kapuściński 

Data emisji: 20.03.2023

Godz. emisji: 12.50

bartos

Zobacz także

Zobacz także