more_horiz

"Pracował nawet w rzymskich korkach". Jan Paweł II we wspomnieniach jego kierowcy, br. Mariana Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 18:00
W czasie pobytów w Wiecznym Mieście kard. Karol Wojtyła zatrzymywał się w Polskim kolegium Papieskim w Rzymie, gdzie jako kierowca, w latach 1977-1982, pracował brat Marian Markiewicz. To on po południu 14 października 1978 zawiózł metropolitę krakowskiego na konklawe, które dwa dni później zadecydowało o wybraniu Polaka na papieża. 
Br. Marian Markiewicz zawiózł na konklawe kard. Karola Wojtyłę, z którego wyszedł już Jan Paweł II
Br. Marian Markiewicz zawiózł na konklawe kard. Karola Wojtyłę, z którego wyszedł już Jan Paweł IIFoto: PAP/EPA/MASSIMO CAPODANNO

Br. Marian Markiewicz obecnie posługuje w Archikatedrze Warszawskiej, ale 45 lata temu to właśnie on zawiózł na konklawe kard. Karola Wojtyłę, z którego wyszedł już Jan Paweł II. - Nie stwarzał żadnych barier. Każdego traktował równo, czułem się przy nim jak przy starszym bracie. Przez to był wielki, każdego uszanował, wysłuchał do końca i doradził. Przede wszystkim wymagał od siebie - mówił brat Marian Markiewicz.  

- W czasie jazdy samochodem nie interesowało go jakim drogami jedziemy. Miał do mnie zaufanie, to była moja odpowiedzialność. Czasem dziwił się, że już jesteśmy na miejscu, a wszędzie mu towarzyszyłem jako kierowca. Zawsze pytał się, gdy wsiadaliśmy do samochodu: "i co Marianku, będziemy się swarzyć?", odpowiadałem: "nie ma o co, jedźmy w pokoju". Padało "dobra, rób swoje". Zabierał się do czytania, w rzymskich korkach zwykle coś notował. Był tytanem pracy, potrafił wykorzystać do tego każdą chwilę - tłumaczył br. Markiewicz. 


Posłuchaj
23:57 PR24 2023_04_01-16-35-30.mp3 Jan Paweł II we wspomnieniach jego kierowcy, br. Mariana Markiewicza (Temat dnia/Gość PR24)

 

W niedzielę 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w Warszawie ruszy Narodowy Marsz Papieski. Organizowane w całym kraju marsze będą  wyrazem wdzięczności za Jego pontyfikat, okazją do przypomnienia papieskiego nauczania i odpowiedzią na ataki części mediów na Jana Pawła II.

Marsze Papieskie w obronie św. Jana Pawła II. Wydarzenia w całej Polsce >>>

Papież Polak został wybrany na konklawe 16 października 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła przyjął wówczas imię: Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Małgorzata Wosiek
Gość: br. Marian Markiewicz
Data emisji: 1.04.2023
Godzina emisji: 16.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także