more_horiz

Niemcy wycofają Patrioty z Polski? Parys: przekazali je nam, bo potrzebowali argumentów w rozmowach z USA

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 16:20
- Kanclerz Scholz w ubiegłym roku leciał do USA. Chciał tam rozmawiać między innymi o dominującej roli Niemiec w Europie. Chciał używać tego argumentu, że Niemcy są nie tylko najsilniejszą gospodarką, ale również mocarstwem militarnym. Bo na przykład bronią Polski przed Rosją. Stąd był ten pośpiech strony niemieckiej, żeby przenieść do nas Patrioty - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef MON. 
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Zgodnie z aktualnymi planami Bundeswehry, do czerwca niemiecki system obrony powietrznej Patriot zostanie wycofany z terytorium Polski. - Berlin stara się jak najlepiej wykorzystać swoje ograniczone zasoby wojskowe - wyjaśnił rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony.

Gość PR24 przypomniał okoliczności przekazania Patriotów Polsce. Jak zaznaczył, stało się to bez wcześniejszych oficjalnych rozmów.

- Strona niemiecka w sposób dość nietypowy poinformowała nasz rząd o tym, że zamierza ulokować tutaj niemiecki system obrony przeciwpowietrznej. Było to jesienią ubiegłego roku. Strona polska była zaskoczona tym, że uczyniono to publicznie, bez wcześniejszych uzgodnień dyplomatycznych - podkreślił Jan Parys.

Jak dodał, "bardzo szybko się okazało, jakie są motywacje strony niemieckiej". - Nie szło o to, żeby Polska była bezpieczniejsza, ale o to, że parę tygodni później kanclerz Scholz leciał do Waszyngtonu. I chciał tam rozmawiać między innymi o dominującej roli Niemiec w Europie - powiedział. 

- Chciał używać tego argumentu, że Niemcy są nie tylko najsilniejszą gospodarką, ale są również mocarstwem militarnym, bo na przykład bronią Polski przed Rosją. Stąd był ten pośpiech strony niemieckiej, żeby przenieść do nas Patrioty - podsumował Jan Parys. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:59 PR24 2023_04_22-15-35-59.mp3 Jan Parys o decyzji Niemiec ws. Patriotów (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jan Parys

Data emisji: 22.04.2023

Godzina emisji: 15.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także