Reparacje od Niemiec. Sellin: prędzej czy później dojdą do przekonania, że lepiej nie mieć zadry z takim partnerem
- Problem jest na poziomie politycznym, żeby Niemcy uznali, iż jest sprawa. Jestem jednak optymistą. Z powodu wzrostu znaczenia Polski Niemcy prędzej czy później dojdą do przekonania, że lepiej nie mieć zadry z przeszłości z takim partnerem. Usiądą do rozmów ws. odszkodowań wojennych - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
2023-04-26, 16:05
W Radzie Europy w Strasburgu odbyło się seminarium, podczas którego eksperci i prawnicy z Polski, Grecji oraz Włoch dyskutowali nad kwestią wspólnych działań, aby uzyskać odszkodowania od Niemiec dla indywidualnych ofiar II wojny światowej oraz ich potomków. Dyskusja to kolejne podniesienie sprawy odszkodowań przez Polskę na arenie międzynarodowej.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że kwestia reparacji jest poważna, "państwowa". - Ktoś musiał wreszcie ten temat podjąć. Zrobił to nasz obóz, co wymagało kilkuletniej pracy, przygotowania dokumentu o skali polskich strat i zniszczeń ze strony Niemiec w wyniku II wojny światowej. Do tego dokumentu nikt nie zgłasza merytorycznych zastrzeżeń. Problem jest na poziomie politycznym, żeby Niemcy uznali, iż jest sprawa. Jestem jednak optymistą. Z powodu wzrostu znaczenia Polski Niemcy prędzej czy później dojdą do przekonania, że lepiej nie mieć zadry z przeszłości z takim partnerem. Usiądą do rozmów ws. odszkodowań wojennych - powiedział Jarosław Sellin.
Zdaniem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego sprawa jest bilateralna, ale należy nią zainteresować świat. - Niemcy muszą być grillowane. Zarówno przez nas, jak i przez opinię międzynarodową - dodał.
Posłuchaj
Raport dot. strat wojennych
Podstawą działań polskiego rządu jest zaprezentowany 1 września ubiegłego roku "Raport o stratach wojennych", zgodnie z którym straty ludzkie i materialne Polski wynikające z okupacji niemieckiej wynoszą ponad 6 bln zł.
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji w związku z napaścią na nasz kraj w 1939 roku. Z inicjatywą przyjęcia uchwały w tej sprawie wystąpił wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Podkreślał, że ma ona potwierdzić w sposób wiążący i formalny, że Polska nigdy się nie zrzekła reparacji, ani w okresie komunistycznym, ani później.
Więcej w nagraniu.
- BMW, Porsche, Volkswagen czy Dr. Oetker. Po przeczytaniu książki "Nazistowscy miliarderzy" już nie zechcesz ich kupić
- Reparacje wojenne. Szynkowski vel Sęk: ten temat jest niepomijalny, Polska będzie o nim przypominać
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
REKLAMA
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 26.04.2023
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA
PR24/jt
REKLAMA