more_horiz

Ambasador Rosji próbował złożyć kwiaty pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Frąckowiak: to miała być prowokacja

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 15:22
- Gdyby dyplomata chciał rzeczywiście złożyć hołd żołnierzom sowieckim to nie ogłaszałby tego w mediach - ocenił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, rady Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie oraz dyrektor Muzeum Zimnej Wojny.
Filip Frąckowiak powiedział, że działanie ambasadora było prowokacją
Filip Frąckowiak powiedział, że działanie ambasadora było prowokacjąFoto: PAP/Tomasz Gzell

Polskie MSZ zaapelowało do ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa, aby powstrzymał się od prowokacji i nie składał kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Rok temu dyplomata podczas takiej próby został oblany czerwoną farbą.

Mimo apelów ambasador pojawił się przed mauzoleum. Demonstranci nie pozwolili mu jednak na złożenie kwiatów. Obyło się bez incydentów i dyplomata odjechał.

Prowokacja ambasadora

Filip Frąckowiak podkreślił na antenie Polskiego Radia 24, że działanie ambasadora można uznać za prowokację. - Nie dziwie się osobom, które stworzyły blokadę i nie dopuścili ambasadora do składnia kwiatów. Gdyby dyplomata chciał rzeczywiście złożyć hołd żołnierzom sowieckim to nie ogłaszałby tego w mediach - ocenił.

- Myślę, że to działanie miało służyć prowokacji. Siergiej Andriejew jest w tym świetny. Polacy jedynie doskonale pamiętają to, co Rosjanie robili nam i co robią teraz na Ukrainie - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do tego, że Władimir Putin uznał niszczenie pomników sowieckich za przestępstwo. Według rosyjskich przepisów np. za usunięcie pomnika Armii Czerwonej w Głubczycach, grozi IPN do 5 lat kolonii karnej albo 5 mln rubli kary. 

- Panu Putinowi proponuje, aby wszcząć śledztwa ws. ludobójstw w trakcie II wojny światowej (...) Polska znakomicie pokazuje jak należy się opiekować grobami poległych. Dbamy o cmentarze radzieckie w Polsce, ale to samo nie ma miejsca na Białorusi czy w Rosji - podkreślił Filip Frąckowiak.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:24 PR24_mp3 2023_05_09-14-33-41.mp3 Filip Frąckowiak m.in. o rosyjskim ambasadorze w Polsce (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Tadeusz Płużański

Gość: Filip Frąckowiak (radny PiS, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny)

Data emisji: 9.05.2023

Godzina emisji: 14.33

dz

Zobacz także

Zobacz także