"Musimy zadbać o bezpieczeństwo obywateli". Ireneusz Zyska o wprowadzeniu Fit for 55

- Powinien zwyciężyć zdrowy rozsadek, nie tylko w wymiarze gospodarki w Polsce, ale i w całej UE. Politycy muszą pamiętać, że służą ludziom, obywatelom swoich krajów, czy w wymiarze europejskim, całej Unii. Mam nadzieję, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego terminy zostaną zrewidowane (…), nie zatrzymamy kierunku zmian cywilizacyjnych, możemy natomiast to skorygować - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, o propozycjach pakietu Fit for 55.

2023-05-11, 12:20

"Musimy zadbać o bezpieczeństwo obywateli". Ireneusz Zyska o wprowadzeniu Fit for 55
Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Foto: Polskie Radio 24

Parlament Europejski przyjął we wtorek w pierwszym czytaniu kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu Fit for 55, które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Ireneusz Zyska mówił o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Jak zaznaczył, należy dbać o zrównoważony rozwój, a bezpieczeństwo obywateli i sprawność funkcjonowania gospodarki zawsze są priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości. - Potrzebna jest energia dostępna w akceptowalnej cenie, tak by przemysł i gospodarka mogły normalnie funkcjonować, tak by nie doprowadzić do ubóstwa energetycznego czy innego wykluczenia - zaznaczył.

Fit for 55

Wiceminister komentował także propozycje pakietu Fit for 55 i konsekwencje, jakie niesie dla Polski konieczność poniesienia znacznych wydatków w ramach wdrażania tego pakietu rozwiązań.

- Jestem optymistą, wierzę, że do roku 2030 będziemy doganiać najbogatsze państwa Europy, że będziemy wśród najlepiej gospodarczo rozwiniętych krajów świata, ale musimy też zadbać o bezpieczeństwo obywateli, tak by nie doprowadzać do wykluczenia i ubóstwa energetycznego. Będziemy o to zabiegać na forum europejskim, a jeśli to zielone szaleństwo nie da się zatrzymać na poziomie UE, wypracujemy rozwiązania wewnątrz kraju, które będą minimalizować to ryzyko i chronić najuboższych - mówił Ireneusz Zyska.

REKLAMA

Posłuchaj

Ireneusz Zyska o propozycjach pakietu "Fit for 55" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 20:39
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

PE przegłosował też włączenie do ETS emisji gazów cieplarnianych z sektora żeglugi morskiej, a europosłowie zgodzili się także na przegląd ETS w odniesieniu do lotnictwa. Otwiera to drogę do zniesienia bezpłatnych uprawnień do emisji w tym sektorze do 2026 roku.

Kolejna przyjęta regulacja dotyczy przepisów o nowym unijnym mechanizmie dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji, CO2 (CBAM). Nowy CBAM obejmie takie towary jak żelazo, stal, cement, aluminium, nawozy, elektryczność i wodór. Importerzy wspomnianych towarów będą musieli zapłacić różnicę pomiędzy opłatą emisyjną w kraju produkcji a ceną uprawnień do emisji w unijnym ETS. CBAM będzie wprowadzany stopniowo w latach 2026-2034, w miarę jak będą wycofywane bezpłatne uprawnienia do emisji w ETS.

W głosowaniu przyjęte zostały m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołany został również Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Ireneusz Zyska

Data emisji: 11.05.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 09.33

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej