more_horiz

F-16 dla Ukrainy. Gen. Polko: Zachód miał wybór - pozwolić Ukrainie się bronić albo ją poddać

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 10:59
- Z zerowymi możliwościami działania w powietrzu Ukraina skazana byłaby na klęskę - mówił w Polskim Radiu 24 były dowódca GROM gen. Roman Polko. Aby wymienić postsowiecką flotę powietrzną, Ukraina potrzebuje około 150 myśliwców.
Amerykanie zastrzegli, że samoloty F-16 nie będą mogły być wykorzystywane do atakowania celów na terenie Rosji
Amerykanie zastrzegli, że samoloty F-16 nie będą mogły być wykorzystywane do atakowania celów na terenie RosjiFoto: VanderWolf Images/Shutterstock

Po tym gdy Biały Dom potwierdził, że Stany Zjednoczone zapowiedziały szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach F-16, a sojusznicy USA przyznali, że planują dostarczyć Ukrainie tego typu myśliwce, ukraińskie ministerstwo obrony ogłosiło, że samoloty pojawią się na ukraińskim niebie już jesienią tego roku.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Rosja od początku wojny miała gigantyczną przewagę. - Wydawało się, że będzie całkowicie panowała w powietrzu. Nie stało się tak przede wszystkim dzięki wsparciu informacyjnemu. Kwestia przekazania samolotów F-16 na Ukrainę nie jest dla mnie zaskoczeniem. Ukraina otrzymała również z Polski postsowieckie samoloty, ale w przyszłym roku ten sprzęt już się zużyje, nie będzie zdolny do działania. Zachód miał wybór: pozwolić Ukrainie się bronić albo ją tak naprawdę poddać. Z zerowymi możliwościami działania w powietrzu Ukraina skazana byłaby na klęskę - powiedział gen. Roman Polko. 

Amerykanie zastrzegli, że samoloty F-16 nie będą mogły być wykorzystywane do atakowania celów na terenie Rosji.  - Rozumiem, że F-16 będą wykorzystywane w obronie Ukrainy, nad terytorium tego państwa. Nie widzę jednak przeciwwskazań, żeby uderzały w rosyjskie zgrupowania logistyczne i składy materiałowe znajdujące się przy granicy z Ukrainą, zgromadzone w celu ataków na stronę ukraińską. Samoloty będą wykorzystywane do wyprowadzania uderzeń na tyły wroga, izolacji pola walki, gdzie wojska ukraińskie będą chciały wyprzeć agresora ze swojego terytorium - tłumaczył były dowódca GROM.


Posłuchaj
18:37 PR24 2023_05_25-09-38-03.mp3 Gen. Roman Polko gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

 

Podczas szczytu G7 w Hiroszimie prezydent USA Joe Biden oznajmił swoim partnerom, że Stany Zjednoczone pozwolą swoim zachodnim sojusznikom na przekazanie Ukrainie zaawansowanych myśliwców, w tym F-16. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przekazał ponadto - cytowany przez BBC - że Amerykanie będą również szkolić ukraińskich pilotów z obsługi maszyn. Na podobny krok zdecydowali się Duńczycy. Polska nie jest wymieniana wśród krajów, które miałyby dostarczyć Ukrainie F-16. Polska wyraziła natomiast gotowość szkolenia ukraińskich pilotów.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: gen. Roman Polko (były dowódca GROM)
Data emisji: 25.05.2023
Godzina emisji: 9.38

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także