more_horiz

Czarnek ukarany przez sejmową komisję etyki. "Taka kara, jak i komisja"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 12:30
- Czy ja muszę znać wszystkie nazwiska do końca? Róża von Thun bezwstydnie kłamie na temat Polski na forum Parlamentu Europejskiego i przyczynia się do blokowania miliardów złotych dla Polaków. Natomiast Monika Falej obrzucała wulgaryzmami polską policję - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 minister edukacji i szkolnictwa wyższego Przemysław Czarnek.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na sali obrad Sejmu
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na sali obrad SejmuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Szef MEiN, poseł PiS Przemysław Czarnek został ukarany naganą przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej za swoją styczniową wypowiedź w SejmieWniosek o ukaranie Czarnka został złożony przez grupę posłanek KO: Katarzynę Lubnauer, Kingę Gajewską, Barbarę Nowacką oraz Krystynę Szumilas, po wypowiedzi Czarnka, która padła w Sejmie. "Przez wiele lat jeździliście do Brukseli, do Strasburga. Kłamaliście na temat Polski, Polaków. Namawialiście brukselskich urzędników, żeby zabrali Polakom pieniądze - nie nam - Polakom. Wasi europosłowie - Biedroń, nie-Biedroń, Róża von Thun coś tam po niemiecku - codziennie namiętnie kłamali na temat Polski i Polaków" - mówił wtedy Czarnek. O decyzji komisji poinformowała członek komisji Monika Falej (Lewica). Przemysław Czarnek nie stawił się na posiedzenie komisji.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że komisja etyki niespecjalnie go interesuje i dlatego nie stawił się na jej posiedzenie. - Tym bardziej że posłance Falej prokuratura nie może postawić zarzutu, zabrakło kilku głosów do uchylenia immunitetu, za to, że wulgaryzmami obrzucała polską policję. Czytałem uzasadnienie pani Lubanauer, które napisała, że komisja musiała mnie ukarać, bo twierdzę, że to, co jest niemieckie nie jest polskie i nie reprezentuje polskich interesów. Powtarzam raz jeszcze. To, co jest niemieckie, nie jest polskie i nie jest w interesie Polski. W interesie Polski jest np. Centralny Port Komunikacyjny, a nie lotnisko pod Berlinem. Taka kara, jak i komisja etyki - powiedział Przemysław Czarnek. 

- Czy ja muszę znać wszystkie nazwiska do końca? Róża von Thun coś tam. Ta pani bezwstydnie kłamie na temat Polski na forum Parlamentu Europejskiego i przyczynia się do blokowania miliardów złotych dla Polaków. Szkaluje dobre imię Polski, nagrywała nawet film dokumentalny dla telewizji Arte i mówiła, że w Polsce dzieją się straszne rzeczy. Mówimy o ludziach, którzy naprawdę działają na niekorzyść państwa polskiego - dodał. 

"Bezczelność do kwadratu" 

Z kolei posłanka KO Marzena Okła-Drewnowicz zarzuciła ministrowi Czarnkowi, że jest "damskim bokserem", bo atakuje żonę za to, co robił w przeszłości jej mąż. - Atakują ją za bezczelność, którą się wykazała. Podobnie skrajną bezczelnością wykazuje się PO. W swojej absurdalnej polityce powodowała, że wyciekały z budżetu państwa setki miliardów złotych i "pieniędzy" nie mieli na 500+. Byli przeciwko temu programowi, bo twierdzili, że to rozdawnictwo pieniędzy. Teraz pani Okła-Drewnowicz twierdzi, że okradamy dzieci, bo chcemy podnieść świadczenie do 800 zł. Partia tej pani powodowała, że Polacy przez lata byli okradani systemem mafii VAT. Tak się złożyło, że sąd skazał jej męża w 2014 r. za przestępstwa VAT. To jest szczyt bezczelności do kwadratu. Pani Okła-Drewnowicz mogłaby nie zabierać w tej sprawie głosu. Atakuję żonę za jej grzechy, wczorajsze, z mównicy. Wykazała się skrajną bezczelnością, reprezentując PO, która nie miała pieniędzy na polskie rodziny, bo przekazywała je, przynajmniej swoją nieudolnością, dla mafii VAT. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że za tego typu przestępstwa był też skazany ktoś z rodziny poseł KO. Nie ja popełniałem przestępstwa VAT i nie ja skazywałem. Zawsze trzeba się zastanowić nad tym, co się mówi - podsumował szef resortu edukacji i nauki.      

Posłuchaj
22:21 PR24 2023_05_25-11-07-11.mp3 Minister Przemysław Czarnek gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)

 

Zgodnie z informacją przekazaną przez ministra Czarnka w 2014 roku mąż posłanki został skazany za fałszywe faktury na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat oraz 25 tys. zł grzywny.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki) 

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 11.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także