more_horiz

Komisja ds. rosyjskich wpływów przegłosowana przez Sejm. Macierewicz o reakcji Tuska: boi się prawdy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 14:40
- Ta ustawa w sytuacji zagrożenia militarnego ze strony rosyjskiej jest absolutnie niezbędna. To nie tylko problem gospodarczo-polityczny, uzależnienie Polski od energetyki rosyjskiej i polityki niemiecko-rosyjskiej czy ew. proponowania Donaldowi Tuskowi udziału w rozbiorze Ukrainy. To kierunek polityki rządu Donalda Tuska, ale i ludzi z PSL-u, oraz różnych partii i formacji, którzy uważali, że należy wpierać sojusz rosyjsko-niemiecki - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24

Sejm opowiedział się w piątek przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja posłów. Na galerii dla publiczności podczas głosowania obecny był lider PO Donald Tusk.

W głosowaniu udział wzięło 454 posłów; większość bezwzględna wyniosła 228 posłów. Za odrzuceniem senackiej uchwały głosowało 234 posłów, przeciw było 219, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

"Prorosyjskość i antypolskość tamtej formacji"

Antoni Macierewicz zwracając uwagę na politykę rządów PO-PSL, nawiązał do kwestii gospodarczych, bezpieczeństwa energetycznego, ale także do katastrofy smoleńskiej i przekazania śledztwa w tej  sprawie w ręce Rosjan.

- Donald Tusk i jego ludzi ukrywali łamanie umowy z 1993 r. nakazującej powstanie wspólnej komisji (...) mianowano człowieka, który z góry zagadał, że winni są Polacy i że nie wolno w żaden sposób oskarżać Rosjan o cokolwiek. To także publiczna deklaracja Donalda Tuska w Sejmie, że zakazuje on badań ws. ewentualnego zamachu i pełnej odpowiedzialności rosyjskiej - przypominał.

- Tusk boi się prawdy, tego, że komisja będzie miała pełen dostęp do materiałów, które wówczas były przygotowane (…), które pokazują zakres prorosyjskości i antypolskości tamtej formacji. Do dzisiaj ma to swoje konsekwencje w wojnie rosyjskiej. To są ludzie współodpowiedzialni za to, co się dzieje w Europie i na świecie - ocenił gość audycji.

"Donald Tusk się boi"

Marszałek senior odniósł się także do obecności Donalda Tuska podczas głosowania w Sejmie. - Donald Tusk się boi, to było widać wczoraj w sposób niesłychanie wyraźny, uciekł z Sejmu, gdy ustawa została przegłosowana, był tym przerażony, wyraźnie miał nadzieję, że jego obecność doprowadzi do tego, że Sejm nie przegłosuje tej ustawy - ocenił.

Posłuchaj
22:08 PR24 2023_05_27-13-08-12.mp3 Antoni Macierewicz o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 27.05.2023

Godzina emisji: 13.08

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także