more_horiz

Kongres "Polska Wielki Projekt". Prof. Jerzy Miziołek: naród nie może trwać bez suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 17:55
- Nie byliśmy nigdy w stanie godzić się na okruchy suwerenności, myśmy zawsze walczyli o całą suwerenność (…). My, w Polsce możemy myśleć z dumą, żeśmy tej suwerenności zawsze bronili - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki, prof. nauk humanistycznych, były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
XIII Kongres Polska Wielki Projekt
XIII Kongres Polska Wielki ProjektFoto: PAP/Piotr Nowak

W piątek w Warszawie - pod hasłem "Suwerenność" - ruszył 13. Kongres "Polska Wielki Projekt", nad którym patronat honorowy objął prezydent Andrzej Duda.

Prof. Jerzy Miziołek przypominał o trudnej walce Polski o suwerenność. - Od 500 lat borykamy się z sąsiadem, który tak ogromne kłopoty sprawia naszemu bratniemu krajowi, Ukrainie. Suwerenność jest dla nas absolutnie podstawowa, wykazaliśmy, że potrafimy o nią walczyć, nawet jak nas nie ma na mapie świata, i przetrwaliśmy. Kultura się ostała, co więcej literatura czy malarstwo zrobiły swoją robotę (…) ale naród nie może trwać bez suwerenności - mówił gość Adriana Klarenbacha.

Posłuchaj
07:58 PR24 2023_06_03-15-49-40.mp3 Prof. Jerzy Miziołek o znaczeniu suwerenności (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Jerzy Miziołek

Data emisji: 3.06.2023

Godzina emisji: 15.50

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także