more_horiz

"Toczy się walka o naszą suwerenność". Szynkowski vel Sęk na kongresie "Polska Wielki Projekt"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 17:20
- Jest pytanie, czy dziś tendencje, które pojawiają się w UE, nie dążą od tego, by pewne kompetencje bezpowrotnie i ze szkodą dla niektórych państw, przekazać instytucjom UE. To jest wizja, której my się zdecydowanie sprzeciwiamy - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. Unii Europejskiej.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: PR24/MS

W piątek w Warszawie - pod hasłem "Suwerenność" - ruszył 13. Kongres "Polska Wielki Projekt", nad którym patronat honorowy objął prezydent Andrzej Duda.

"Suwerenność jest fundamentem"

Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do hasła Kongresu, mówił o znaczeniu suwerenności, także w kontekście naszych relacji w UE. - Suwerenność jest fundamentem, jeżeli jej nie ma, to nie ma możliwości reagowania przez państwo w sposób skuteczny na wyzwania w żadnej ze sfer funkcjonowania państwa. Także w polityce społecznej czy kulturalnej państwo nie ma podstawowych narzędzi, by móc skutecznie wkraczać w te polityki, dlatego suwerenność jest tak ważna - zaznaczył.

- Suwerenność jest czymś, co uchodzi za oczywiste, ale w dzisiejszych warunkach geopolitycznych, zarówno ze względu na zagrożenie ze Wschodu, jak i procesy, które dostrzegamy w UE, to już nie jest oczywiste. O suwerenności i jej roli trzeba dyskutować - dodał minister.

"Instytucje UE wkraczają w sferę polskiej suwerenności"

Jak zauważył gość audycji, Polska ma pełną suwerenność w sprawach fundamentalnych, takich jak polityka dotycząca bezpieczeństwa państwa, polityka zagraniczna czy energetyczna. - Tu nasza suwerenność, nasz decydujący wpływ na decyzje w tych sprawach, ma miejsce. Jest natomiast cała warstwa dotycząca np. wymiaru sprawiedliwości, gdzie nie ma przekazanych kompetencji instytucjom europejskim dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a jednak instytucje te swoimi decyzjami czy interpretacjami artykułów ogólnie mówiących o prawie do sądu wkraczają w tę sferę polskiej suwerenności. To jest obszar, gdzie walka o naszą suwerenność się toczy - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Posłuchaj
11:15 PR24 2023_06_02-15-33-00.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o suwerenności Polski w ramach UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk

Data emisji: 2.06.2023

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także