more_horiz

Scholz chce likwidacji prawa weta. Saryusz-Wolski: Niemcy prą do rewolucyjnych zmian, musimy powiedzieć "nie"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 08:42
- Istnieje plan, aby przekształcić UE w oligarchiczne superpaństwo, kierowane przez grupę najsilniejszych krajów (Francja, Niemcy) i sił politycznych, kosztem małych i średnich krajów. Przejmowanie władzy w UE przez Niemcy jest w toku. Stanowi to zagrożenie dla polskiej suwerenności - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim oświadczył, że potrzebna jest reforma systemu głosowania w Radzie UE, aby więcej decyzji mogło zapadać większością kwalifikowaną. Chce on m.in. zniesienia prawa weta.

Pełzające zawłaszczanie kompetencji 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że UE nie jest dziś tym, czym miała być. - Wykracza poza swoje kompetencje, nazywa się to pełzającym zawłaszczaniem kompetencji. Odczuwamy to w postaci wkraczania w sprawy polskiego sądownictwa. Dodatkowo wzmacnianie jest to finansowym szantażem. Jest też plan, aby przekształcić to w oligarchiczne superpaństwo, kierowane przez grupę najsilniejszych krajów (Francja, Niemcy) i sił politycznych, kosztem małych i średnich krajów. Przejmowanie władzy w UE przez Niemcy jest w toku. Stanowi to zagrożenie dla polskiej suwerenności - powiedział Jacek Saryusz-Wolski. 

Rewolucyjne zmiany

Jego zdaniem "dyrektoriat francusko-niemiecki" w UE ma dotyczyć 11 obszarów, w tym: polityki zagranicznej, obronności, energii, środowiska, edukacji i zdrowia. - Zlikwidowanie prawa weta w Radzie UE oznaczałoby skokowy wzrost władzy Brukseli, utratę suwerenności przez państwa członkowskie. Niemcy prą do rewolucyjnych zmian. Musimy powiedzieć zdecydowane "nie". Używać weta tam, gdzie można, bronić zasadę pomocniczości, kompetencji państw narodowych. UE ma być związkiem państw narodowych, a nie oligarchią - tłumaczył europoseł PiS. 

Saryusz-Wolski dodał, że w kontekście afery korupcyjnej w PE Unia Europejska nie posiada kompetencji do kreowania się na moralną potęgę. - Najpierw powinna oczyścić własne szeregi. Robić to, co może w ramach traktatów. Nagonka w postaci polowania na czarownice w sprawach praworządności to wielki humbug. Jest to bezprawne i pozatraktatowe - podsumował gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj
12:23 PR24 2023_05_16-07-35-29.mp3 Jacek Saryusz-Wolski gościem Doroty Kani (24 pytania - Rozmowa poranka)

Występując w Parlamencie Europejskim, kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił, że "potrzebujemy więcej decyzji Rady UE, które będą zapadać kwalifikowaną większością - na przykład w polityce zagranicznej, podatkowej". Zapowiedział też, że będzie starał się przekonać swoich parterów w Radzie UE do tej sprawy. Po raz kolejny zasugerował, że od tej reformy zależy zgoda Berlina na rozszerzenie wspólnoty.  

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

ProwadzącyDorota Kania

Gość: Jacek Saryusz-Wolski

Data emisji: 16.05.2023

Godzina emisji: 7.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także