more_horiz

"Zmowa części elit solidarnościowych z komunistami". Piotr Gliński o wyborach 4 czerwca 1989 r.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 14:35
- Struktury postkomunistyczne funkcjonują w Polsce współczesnej, nastąpiło uwłaszczenie nomenklatury na naszym wspólnym majątku, postkomuna jest szalenie silna i obecna chociażby w niektórych mediach - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas panelu Wojna i kultura w ramach obrad, odbywającego się pod hasłem Suwerenność, XIII Kongresu Polska Wielki Projekt w Arkadach Kubickiego. Warszawa, 04.06.2023.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas panelu "Wojna i kultura" w ramach obrad, odbywającego się pod hasłem "Suwerenność", XIII Kongresu Polska Wielki Projekt w Arkadach Kubickiego. Warszawa, 04.06.2023. Foto: PAP/Tomasz Gzell

34 lata temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo Solidarności otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

"Nie można robić z tego dnia święta wolności"

Piotr Gliński przypominał o mechanizmach stojących za przemianami ustrojowymi 1989 r. Jak zauważył 4 czerwca to ważna data, ale nie można robić z tego dnia "święta wolności" bez uwzględnienia wszystkich aspektów tamtych zdarzeń.- To także podziały społeczne po stronie ówczesnej opozycji, ale przede wszystkim to, co wiemy o tym dniu po latach, że za tym wszystkim stała zmowa pewnej części elit solidarnościowych z komunistami, o czym nie było poinformowane społeczeństwo - podkreślał.

"Struktury postkomunistyczne funkcjonuję także w Polsce współczesnej"

- Wówczas cieszyłem się, że komuniści stracą władzę, naiwnie myślałem, ze faktycznie tak się stało, umowa jednak była prosta, że zachowają władzę i zachowali ja do dzisiaj - zaznaczył minister. Jak dodał, struktury postkomunistyczne funkcjonują także w Polsce współczesnej. - To jest kwestia interesów grupowych, mentalności i podatności na bardzo niebezpieczne ideologie, które powodują, że Polska była osłabiana. To ideologie pseudoliberalne i zapatrzenie w europejskie pomysły, to Europa bez wartości, w procesie posthistorycznym. Tymczasem ta właśnie Europa nakarmiła imperialną Rosję i spowodowała olbrzymie problemy dla świata współczesnego - mówił minister kultury.

"Pierwszym grzechem jest to, ze nie przezwyciężyliśmy PRL-u i komuny"

Piotr Gliński zwracał także uwagę na brak ostatecznego rozliczenia rządów komunistycznych w Polsce - Pierwszym grzechem jest to, że nie przezwyciężyliśmy PRL-u i komuny. Po każdej takiej sytuacji, jak system totalitarny, powinno być jakieś oczyszczenie, u nas nawet nie przeprowadzono dekomunizacji czy lustracji - zaznaczył.

Posłuchaj
22:24 PR24 2023_06_04-12-35-52.mp3 Piotr Gliński o wydarzeniach 1989 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Piotr Gliński minister kultury i dziedzictwa narodowego

Data emisji: 3.06.2023

Godzina emisji: 12.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także