more_horiz

"Sceny z Lampedusy to tylko zapowiedź". Prof. Krasnodębski o polityce migracyjnej UE

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 14:45
- Jeżeli wejdzie w życie reforma Unii, to Polska nie będzie miała (ws. relokacji migrantów - przyp. red.) nic do powiedzenia. Może już w następnych latach Ursula von der Leyen nie będzie się musiała w ogóle pytać pani premier Meloni, bo sama będzie decydowała, jak taki problem rozwiązać - mówił o kryzysie migracyjnym prof. Zdzisław Krasnodębski (Prawo i Sprawiedliwość).
Ursula von der Leyen na włoskiej wyspie Lampedusa, 17.09.2023 r.
Ursula von der Leyen na włoskiej wyspie Lampedusa, 17.09.2023 r.Foto: PAP/EPA/FILIPPO ATTILI

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wspólnie z premier Włoch Giorgią Meloni, złożyła wizytę na Lampedusie, która mierzy się z kryzysem migracyjnym. W ostatnich dniach na wyspę trafiło ponad 8,5 tys. migrantów - więcej, niż stanowi populacja wyspy. Ursula von der Leyen zapowiedziała m.in. wywiezienie zalewających wyspę migrantów do innych krajów Unii w ramach mechanizmu relokacji.

"Włochy podzielą się kłopotem z innymi"

Prof. Zdzisław Krasnodębski zauważył, że rząd Włoch jest bezradny w sytuacji kryzysu na Lampedusie ze względu na prawo europejskie. - Gdyby Włochy nie były członkiem Unii Europejskiej, mogłyby tych imigrantów, którzy przecież dotarli nielegalnie na Lampedusę, odwieźć z powrotem do Afryki, zamknąć swoje granice - zauważył. - Niestety, obawiam się, że Włochy w końcu, nie mając innych możliwości, przychylą się do tego rozwiązania, które pani von der Leyen proponuje: mianowicie podzielą się tym kłopotem z innymi - ocenił.

"UE nie poradzi sobie z kryzysem emigracyjnym"

- Myślę, że o wiele ciekawsze jest pytanie, dlaczego Unia nie może sobie poradzić z kryzysem emigracyjnym i sobie nie poradzi. Potencjał, jak mówią demografowie, to jest kilkadziesiąt milionów ludzi z Afryki, z Azji, którzy są gotowi się przenieść do Europy. Widzimy, że to nie jest tak, że mieliśmy kryzys 2015 roku i potem już wszystko się zmieniło i przechodzimy do nowego stanu stabilizacji, tylko że to jest pewien proces historyczny o wymiarze epokowym. Wyobraźmy sobie te kilkadziesiąt milionów, które pojawi się w Europie (…). Ci, którzy uciekają na Lampedusę, to nie są jacyś prześladowani bojownicy o wolność (…), tylko to są ludzie, którzy w desperacji szukają lepszego życia. Zresztą nie szukają pracy najczęściej - oczywiście są zawsze wyjątki - tylko szukają dobrobytu w UE. Unia, żeby rzeczywiście działać w inny sposób, musiałaby podważyć swoje podstawy ideologiczne (…) ideologię, która legitymizuje instytucje europejskie, czyli uniwersalistyczny humanizm - podkreślał.

- Możemy się spodziewać, że te sceny z Lampedusy to są tylko zapowiedzi tego natłoku ludzi, szczególnie z Afryki, gdzie mamy oczywiście eksplozję demograficzną, ale też z Azji - dodał gość audycji.

Posłuchaj

25:48 _PR24_AAC 2023_09_18-13-33-42 (1).mp3 Prof. Zdzisław Krasnodębski o problemie nielegalnej migracji do UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz również na i.pl: Fala komentarzy po spocie PiS o migrantach. „Tusk wpuści do Polski tylu nielegalnych imigrantów, ilu rozkażą mu Niemcy”

Wczoraj włoska premier Giorgia Meloni zapowiedziała w wystąpieniu telewizyjnym znaczne zaostrzenie środków walki z nielegalną migracją. Zapowiedziała, że dziś rząd wyda w tej sprawie specjalny dekret. Włoska premier zwróciła się także do przewodniczącego Rady Europejskiej o zorganizowanie w październiku szczytu w sprawie migracji. Chce na nim zaproponować zorganizowanie unijnej akcji morskiej w porozumieniu z państwami Afryki Północnej - akcji, której zadaniem będzie zablokowanie nielegalnych migrantów.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 13.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także