more_horiz

"Może być zakładnikiem oligarchów lub biznesmenów". Poseł PiS krytykuje Zełenskiego za wystąpienie w ONZ

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 14:05
- Zboże produkowane na Ukrainie, jest głównie w rękach oligarchów i wielkich biznesmenów z Holandii, Niemiec, Francji, którzy mają ogromne wpływy - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kazimierz Choma. - Sądzę, że Wołodymyr Zełenski może być zakładnikiem oligarchów niemieckich lub biznesmenów - podkreślił.
W ocenie gościa Polskiego Radia, prezydent Ukrainy może być zakładnikiem oligarchii i biznesu
W ocenie gościa Polskiego Radia, prezydent Ukrainy może być zakładnikiem oligarchii i biznesuFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

16 września polski rząd  zdecydował o ustanowieniu bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły także rządy Węgier, Słowacji i Rumunii.

- Rząd Polski nie mógł podjąć innej decyzji - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kazimierz Choma. - Mamy już doświadczenia ze zbożem, które miało tranzytem przepływać do Afryki, a prawda była taka, że jego większość zostawała w Polsce, szczególnie w woj. przygranicznych, co stało się bardzo dotkliwym problemem dla rolników - dodał polityk. Zwrócił uwagę, że w interesie Polski jest wspieranie Ukrainy, ale nie "kosztem naszych rolników"

Poseł PiS podkreślił, że Polska nie blokuje ukraińskiego zboża, które ma płynąć do państw afrykańskich bądź na zachód Europy. - Wiadomo, że Rosjanie liczą na konflikt, dlatego zablokowali tranzyt przez Morze Czarne - zaznaczył. 

Zełenski krytykuje Polskę na forum ONZ. Choma: może być zakładnikiem oligarchów

Pytany o ocenę słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który na forum ONZ krytykował embargo, Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że "problem jest złożony". - Musimy zdawać sobie sprawę, że zboże produkowane na Ukrainie jest głównie w rękach oligarchów i wielkich producentów z Holandii, Niemiec, Francji, którzy, poprzez fakt przepływu  tego zboża wcześniej i idących za tym pieniędzy, mają ogromne wpływy - wyjaśnił. 

- Sądzę, że pan prezydent Wołodymyr Zełenski może być zakładnikiem oligarchów niemieckich lub biznesmenów - przyznał Kazimierz Choma. 

Więcej w nagraniu: 

Posłuchaj
22:47 Kazimierz-Choma--[PR24]PR24 (mp3) 21 wrzesień 2023 13_07_12.mp3 Kazimierz Choma: Wołodymyr Zełenski może być zakładnikiem oligarchów i biznesmenów ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także w Tysol.pl: Rzecznik rządu: Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy jest czasowa. Myślę, że nie zostanie przedłużona

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w debacie generalnej na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, powiedział m.in., że jego kraj ciężko pracuje "nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża". Jak dodał, "niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora".

Czytaj także: Polska utrzymuje embargo na ukraińskie zboże. Biały Dom zabiera głos

[ZOBACZ TAKŻE] Jacek Saryusz-Wolski gościem Polskiego Radia

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyPiotr Nisztor

Gość: Kazimierz Choma (poseł PiS)

Data emisji: 21.09.2023

Godzina emisji: 13.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także