more_horiz

"Wydaje się, że ma nas kojarzyć z nazistami i faszystami". Wiceminister Golińska o filmie "Zielona granica"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 16:18
- Skandaliczne i haniebne jest, że kto może tak bardzo nienawidzić Polski i Polaków, żeby stworzyć aż tak jednostronny film - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
Kadr z filmu A. Holland Zielona granica
Kadr z filmu A. Holland "Zielona granica"Foto: mat prasowe

W najbliższy piątek 22 września na ekrany kin wchodzi film Agnieszki Holland "Zielona granica". Artystyczna wizja naporu migrantów na polską granicę, jaki miał miejsce jesienią i zimą 2021 swoją premierę miał w Wenecji 5 września. Teraz z obrazem Holland będą mogli zapoznać się polscy widzowie.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 film Agnieszki Holland zrobi wiele złego dla Polski i Polaków. - Przedstawienie naszych służb jako bezwzględnych sadystów, którzy nie przestrzegają praw człowieka i stosują przemoc wobec migrantów, ma zniechęcić inne narody do Polaków i pokazać nas jako naród zamknięty i nietolerancyjny - powiedziała Małgorzata Golińska.

Zobacz także na tvp.info: Ziobro o filmie Holland: Kiedyś takie filmy produkowała propaganda III Rzeszy lub ZSRS

Film "Zielona granica" jest czarno-biały. - Miałam wrażenie, jakby był świadomie stylizowany na film o historii nazistowskich Niemiec. Wydaje się, że ma nas kojarzyć z nazistami i faszystami. Nie wiem, czy takie było założenie reżyser filmu, ale takie wrażenie wywołuje - mówiła Golińska. 

Jednostronny przekaz

- Trudne i bolesne jest to, że zupełnie nie zapytano o stanowisko przedstawicieli Straży Granicznej. Reżyser wskazywała też, że nie była na granicy i słyszała tylko opowieści o wydarzeniach, które tam mają miejsce. Z drugiej strony wiemy, że nagroda dla filmu na festiwalu w Wenecji wpisuje się w nieprawdziwe emocje. Ludzie mogą odbierać "Zieloną granicę" jako dokument i fakt. Skandaliczne i haniebne jest, że ktoś może tak bardzo nienawidzić Polski i Polaków, żeby stworzyć aż tak jednostronny film - dodała wiceminister klimatu i środowiska.

Posłuchaj
23:53 PR24_mp3 2023_09_21-15-33-48.mp3 Małgorzata Golińska gościem Pawła Zielińskiego (Temat dnia/Gość PR24)

    

Film został uznany za tak mało wiarygodny, iż w czwartek wiceszef MSWiA Błażej Poboży poinformował, że w kinach studyjnych w całej Polsce projekcje filmu będą poprzedzane specjalnie przygotowanym spotem, który - jak zapowiedział - pokaże kontekst operacji hybrydowej i wprowadzone rozwiązania, które miały zagwarantować bezpieczeństwo polskiego państwa.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Paweł Zieliński

Gość: Małgorzata Golińska

Data emisji: 21.09.2023

Godzina emisji: 15.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także