more_horiz

Relacje polsko-ukraińskie. Jan Piekło: zaostrzanie sporu jest wyłącznie w interesie Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 16:10
- To nie jest w interesie Polski, nie jest w interesie Ukrainy ani w interesie Unii Europejskiej i Zachodu. To jest wyłącznie w interesie Rosji - podkreślił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, odnosząc się do sporu w sprawie ukraińskiego zboża. 
Jan Piekło: zaostrzenie sporu jest w interesie Rosji
Jan Piekło: zaostrzenie sporu jest w interesie Rosji Foto: Kotelnikov Andrii/Shutterstock

Podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku Wołodymyr Zełenski stwierdził, że "niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem".

- Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora - powiedział wówczas prezydent Ukrainy.

"Wypowiedź mocno arogancka"

Jan Piekło przypomniał w Polskim Radiu 24, że "zaczęło się od wypowiedzi ukraińskiego wiceministra Tarasa Kaczki, która była mocno arogancka, pouczająca: że Polska powinna się dostosować do zaleceń Unii Europejskiej". - Ten polityk wystąpił jako orędownik Unii Europejskiej. Ale Ukraina nie jest w Unii, jest w niej Polska - podkreślił były ambasador.

Jego zdaniem w tej sprawie "kanały komunikacyjne zawiodły przede wszystkim w Brukseli". - W dużym stopniu odpowiedzialność za to, co się wydarzyło, ponosi Komisja Europejska, Bruksela. Bo można było tego wszystkiego uniknąć, reagując tak, jak parę miesięcy temu Komisja zareagowała - zgadzając się na embargo w krajach sąsiadujących z Ukrainą - powiedział. 

Czytaj także:

Jan Piekło zaznaczył również, że spór naszego kraju z Ukrainą "nie jest w interesie Polski, nie jest w interesie Ukrainy ani w interesie Unii Europejskiej i Zachodu". - To jest wyłącznie w interesie Rosji - stwierdził gość PR24.

- Pojawia się zatem pytanie, kto działa w interesie Rosji i dlaczego? Prezydent Zełenski stwierdził, że to kraje, które blokują ukraińskie zboże. Ja się z tym nie zgadzam - podsumował.

Czytaj także w TVP Info: Czeska minister obrony krytykuje Zełenskiego. „Polacy są dumni, waleczni i odważni”

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:02 PR24 2023_09_25-15-07-24.mp3 Jan Piekło o relacjach polsko-ukraińskich (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie) 

Data emisji: 25.09.2023

Godzina emisji: 15.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także