more_horiz

"Dezinformacja, operacje wpływu, działania hybrydowe". Żaryn o działaniach służb Moskwy i Mińska

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 14:41
- Rosja i Białoruś są ciągle zainteresowane infiltrowaniem polskiego państwa, szukaniem możliwości, by monitorować, co się dzieje w polskiej polityce i społeczeństwie, a także w jednostkach czy instytucjach, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa polskiego - podkreślił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
Stanisław Żaryn o aktualnych tematach propagandy Rosji i Białorusi
Stanisław Żaryn o aktualnych tematach propagandy Rosji i BiałorusiFoto: X/Twitter

Działania służb rosyjskich i białoruskich przeciw Polsce w ostatnich latach przybrały szczególny wymiar. Jednym z ich objawów jest sytuacja na granicy z Białorusią. Poza tym specjaliści ds. bezpieczeństwa wskazują na ciągłe działania o charakterze dezinformacyjnym

Gość PR24 zaznaczył, iż obecnie "widzimy, że Rosja i Białoruś są ciągle zainteresowane infiltrowaniem polskiego państwa, szukaniem możliwości, by monitorować, co się dzieje w polskiej polityce i w polskim społeczeństwie".

- Są zainteresowane także tym, co się dzieje w jednostkach czy instytucjach, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa polskiego - podkreślił Stanisław Żaryn.

"Operacje wywiadowcze ze wschodu"

- Mamy taką świadomość, że Rosjanie cały czas pracują nad tym, żeby wiedzieć, co się dzieje w Polsce. Operacje wywiadowcze ze wschodu to coś, z czym się spotykamy w codziennej pracy - dodał gość PR24.

Zobacz na i.pl: Przejmujący obraz z polskiej granicy. Tak naprawdę wygląda służba polskich mundurowych. "Czas uciekał. Mieliśmy złe przeczucia"

Odniósł się także do najnowszego filmu Agnieszki Holland. - Film "Zielona granica" bardzo mocno wpisuje się w operacje Kremla. Od ponad dwóch lat mówimy o tym, że ta operacja hybrydowa to nie tylko ten szlak migracyjny, który widzimy często w materiałach, ale to również gra propagandowa, która jest prowadzona od samego początku - zaznaczył Stanisław Żaryn.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:43 PR24 2023_09_28-13-10-20.mp3 Stanisław Żaryn o działaniach rosyjskich i białoruskich służb (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Stanisław Żaryn
Data emisji: 28.09.2023
Godzina emisji: 13.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także