more_horiz

PE zajmie się paktem migracyjnym. Beata Kempa: to próba przepchnięcia kolanem niekorzystnych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 11:00
- Pakt migracji i azylu jest podzielony na kilka bardzo obszernych dokumentów. W przyszłym tygodniu będzie przedstawiany w Parlamencie Europejskim. Jest to de facto przepychane kolanem, dlatego że jest bardzo trudna sytuacja związana z napływem nielegalnych migrantów - podkreśliła w Polskim Radiu 24 europoseł Beata Kempa.
Beata Kempa: pakt migracyjny to próba przepchnięcia kolanem niekorzystnych rozwiązań
Beata Kempa: pakt migracyjny to próba przepchnięcia kolanem niekorzystnych rozwiązańFoto: shutterstock/Melih Cevdet Teksen

- Partia Donalda Tuska i Manfreda Webera w przyszłym tygodniu chce przepchnąć w Parlamencie Europejskim pakt, który w ostateczności zmusi Polskę do przyjmowania nielegalnych imigrantów - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Europejska Partia Ludowa (EPL) złożyła wniosek do PE o natychmiastowe przyjęcie paktu migracyjnego. Premier zapowiedział, że na posiedzeniu Rady Europejskiej powie stanowcze "nie" i podtrzyma weto dla nielegalnej migracji.

Beata Kempa podkreśliła w PR24, że "pakt migracji i azylu jest podzielony na kilka bardzo obszernych dokumentów". - W przyszłym tygodniu będzie przedstawiany w Parlamencie Europejskim. Jest to de facto przepychane kolanem, dlatego że jest bardzo trudna sytuacja związana z napływem nielegalnych migrantów, szczególnie na Lampedusę. Jest duże wzmożenie. Jest próba rozwiązania tych problemów naprędce - zaznaczyła europoseł. 

"Dyrektywa nie jest dopracowana"

- Przypomnę, że te dokumenty już od dłuższego czasu mielą się przez Parlament Europejski. Dyrektywa powrotowa jako jedna z części tego paktu moim zdaniem w ogóle nie jest dopracowana, by nie powiedzieć, że ci, którzy pracują nad tym dokumentem, żyją zupełnie w bańce. Rozwiązania, które przewidziano, są kompletnie odrealnione: na przykład w przypadku powrotu danej osoby do kraju jej pochodzenia przewidziano monitorowanie takiej osoby przez kraj, który ją odesłał. To jeden z absurdalnych elementów tych zapisów - dodała polityk.

Zobacz również w i.pl: Nowy spot Prawa i Sprawiedliwości. "Ursula von der Leyen ogłosiła fatalny plan dla Europy"

Zwróciła również uwagę, że ten pakt jest bardzo szeroki. - Są to zapisy, w które można będzie wrzucić bardzo wiele rozwiązań. Szczególnie niebezpieczne zapisy dotyczą zarządzania migracją. Mówi się o zarządzaniu elastycznym, efektywnym. Nie ma żadnych mechanizmów, które by expressis verbis mówiły o tym, w jaki sposób mielibyśmy ową elastyczność czy efektywność wykonywać. A co za tym idzie - patrząc na interpretację rozszerzającą Komisji Europejskiej - będą nakładane kolejne obowiązki na kraje członkowskie. Bo duch tego dokumentu jest właśnie taki - stwierdziła Beata Kempa. 

- Jest tam mowa między innymi o jasnych obowiązkach dla krajów członkowskich, o nowych szybkich procedurach na granicach. Są również kwestie dotyczące Schengen. To bardzo niebezpieczny dokument. Nie możemy się na to zgodzić - podsumowała europoseł. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:31 PR24 (PCM)_20230929073328(8112) (online-audio-converter.com).mp3 Beata Kempa o pakcie migracyjnym (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Beata Kempa (europoseł PiS)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 9.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także